Kierownik apteki na umowie zleceniu

Część pracodawców koniecznie dąży do usankcjonowania możliwości zatrudnienia kierownika apteki na podstawie innej niż umowa o pracę. Sądy często przyznają im rację, ale czy farmaceuci będą zadowoleni z bycia kierownikiem na podstawie innej umowy niż umowa o pracę - zapytuje mec. Krystian Szulc, radca prawy Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Kierownik zatrudniony na umowie o pracę ma wszelkie ochrony wynikające z przepisów kodeksu pracy, w tym gwarancję, że odpowiedzialność finansowa kierownika apteki będzie ograniczona do wysokości 3 miesięcznych zarobków (dotyczy to również ewentualnych zwrotów refundacji), że za szkody na osobie, które wyrządzi pracownik przy pracy odpowiada pracodawca oraz że odpowiedzialność pracownika ograniczona jest tylko do winy umyślnej, którą jest stosunkowo trudno udowodnić.

- Przepisy kodeksu pracy mają też zastosowanie do nowej pod względem prawnym sytuacji, w jakiej kierownicy aptek znajdują się po 1 stycznia
2012 roku - ograniczenia na korzyść pracownika mają zastosowanie też w sytuacji odpowiedzialności z umowy z NFZ i potrąceń dokonywanych po 1 stycznia 2012 roku. Kierownik może odpowiadać tylko do wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli ma umowę o pracę i to trzeba mu udowodnić, że jest za potracenie odpowiedzialny - uważa mec. Szulc.

Jego zdaniem, sytuacja jest zupełnie inna, jeżeli farmaceuta kierownik apteki będzie świadczył swoje usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej. - Wtedy kierownik nie ma żadnej ochrony. Zgodnie z art. 415 kc, "kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę zobowiązany jest do jej naprawienia" - przypomina mecenas.

I dodaje: - To ogólna zasada odpowiedzialności w kodeksie cywilnym. Nie ma to ograniczenia do winy umyślnej jak w kodeksie pracy. Tutaj wina może być też nieumyślna i to w obu formach lekkomyślności i niedbalstwa, które stosunkowo łatwo jest udowodnić. Osoba wykonująca umowę zlecenia sama za siebie odpowiada i nie może liczyć, na żadną taryfę ulgową, jaką ma pracownik na umowie o pracę.

W razie wyrządzenia szkody na osobie to sam kierownik apteki może odpowiadać wobec poszkodowanego lub być przez prowadzącego aptekę przypozwany do procesu.

- Wyrażam pogląd, że w sytuacji wykonywania funkcji kierownika apteki na podstawie umowy cywilnoprawnej, kierownika można obciążyć bez ograniczeń wszelkimi kwotami kar i potrąceń, jakich dokona NFZ zgodnie z przepisami nowej ustawy refundacyjnej od 1 stycznia 2012 - uważa Krystian Szulc.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH