Kielce: prokuratura ocenia - decyzja o amputacji piersi nie była błędem

Zdaniem Prokuratury Rejonowej Kielce-Zachód, specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii nie popełnili błędu amputując pierś kobiecie chorej na raka.

Przypomnijmy: chodzi o wykonaną w maju 2002 r. amputację piersi i węzłów chłonnych u 41-letniej Małgorzaty L. Przeprowadzone po zabiegu badania histopatologiczne nie wykazały nowotworu.

Oskarżeni lekarze nie przyznali się do winy. Ze złożonych przez nich wyjaśnień wynika, że pacjentka nie pokazywała im przed operacją wyniku wykonanej prywatnie biopsji cienkoigłowej, która wskazywała na zmianę łagodną i zalecała weryfikację histopatologiczną - zobaczyli dokument dopiero w prokuraturze.

Janusz S., który przygotował plan operacyjny, zaznaczył, że wykonana w Świętokrzyskim Centrum Onkologii biopsja celowana, czyli wykonana pod kontrolą USG, jednoznacznie stwierdzała raka przewodowego, a wynik podpisało dwóch patologów z drugim stopniem specjalizacji - był on zgodny z obrazem klinicznym i innymi badaniami. Według niego, jedna biopsja potwierdzająca raka jest biopsją wiążącą.

Wojciech K., który kierował zabiegiem operacyjnym, podkreślił, że gdyby wiedział o biopsji wykonanej prywatnie, zmieniłby rodzaj zabiegu na usunięcie guza, który zostałby zbadany histopatologicznie. Gdyby widział oba wyniki skonsultowałby się z przełożonym lub patologiem. Lekarz nie widział wskazań do badania śródoperacyjnego, czyli badania tkanki w czasie operacji. Twierdzi, że poinformował pacjentkę, iż będzie miała usuniętą pierś i węzły chłonne.

Operowana kobieta, która jest oskarżycielką posiłkową, zeznała, że pokazywała wynik wykonanej prywatnie biopsji Januszowi S. oraz innym lekarzom Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Kobieta twierdzi, że nigdy nie zgodziłaby się na amputację piersi i nie podpisałaby zgody na mastektomię bez badania śródoperacyjnego. Była przekonana, że zostanie u niej wykonana tumorektomia, czyli usunięcie guza. Podpisała zgodę na zabieg, lecz na druku nie wpisano, jaki to rodzaj zabiegu.

Ostatecznie, jak mówi Gazecie Wyborczej Paweł Kuncewicz z Prokuratury Rejonowej Kielce-Zachód uznano, że lekarze nie popełnili przestępstwa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH