Sąd Okręgowy w Kielcach, który we wtorek (23 czerwca) rozpatrywał apelację od wyroku, jaki zapadł w pierwszej instancji w sprawie ordynatora ortopedii Leszka S, zadecydował, że proces musi zacząć się od nowa.

Powodem jest fakt, że Sąd Rejonowy w Kielcach popełnił kardynalny błąd, nie odnosząc się w ogóle do wyjaśnień oskarżonego, pomijając w ten sposób najważniejszy dowód w sprawie.

Obrońca Leszka S. mecenas Wojciech Czech podnosił w apelacji, że lekarzowi w praktyce „odebrano prawo do obrony”.

- Zarzut obrony jest zasadny. Błędem sądu pierwszej instancji było potraktowanie wyjaśnień oskarżonego tak, jakby ich nie było. [...]. Sąd Rejonowy był zobowiązany ustosunkować się do nich, ponieważ wyjaśnienia oskarżonego stanowią najważniejszy dowód w sprawie - podkreślił sędzia Krzysztof Sajtyna.

Sprawa wraca więc na wokandę Sądu Rejonowego w Kielcach. Leszek S. jest znanym i jednym z najbardziej doświadczonych chirurgów-ortopedów w regionie świetkorzyskim, kieruje ortopedią w Szpitalu Wojewódzkim.

Lekarza zatrzymano w styczniu 2007 roku. Po kilku miesiącach śledztwa prokuratura zarzuciła mu, że 16 razy przyjął łapówki od pacjentów i ich rodzin. W sumie miał wziąć 1584 zł i 200 euro, a także reklamówkę z kiełbasą, schabem i jajkami. Oskarżenie wzięło się stąd, że w gabinecie ordynatora policja zamontowała ukrytą kamerę.

W maju ubiegłego roku sąd rejonowy uznał Leszka S. winnym i skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, 15 tys. zł grzywny, a dodatkowo zakazał mu przez cztery lata zajmować stanowisko ordynatora oddziału w publicznej służbie zdrowia.

Ordynator w trakcie procesu tłumaczył się, że kilka razy „uległ presji” osób, które „nachalnie” pozostawiły pieniądze w jego gabinecie. I podkreślał, że żadna z tych kwot nie miała wpływu na kolejność wykonania zabiegu i jakość sprawowanej opieki w szpitalu. Stwierdził też, że takiego rodzaju łapówki, o jakie go oskarżono, nie powinny być traktowane jak przestępstwo, że było to „dobrowolne okazywanie wdzięczności po udanym leczeniu”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH