Kielce: amputacja, choć nie było raka; wkrótce wyrok w procesie chirurgów-onkologów

Sąd Okręgowy w Kielcach 7 czerwca ogłosi wyrok w procesie dwóch chirurgów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oskarżonych o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentki.

We wtorek (31 maja) odbyła się rozprawa apelacyjna. Sprawa dotyczy wykonanej w kieleckim szpitalu onkologicznym w maju 2002 roku amputacji piersi i węzłów chłonnych u 41-letniej Małgorzaty L. Wykonane po zabiegu badania histopatologiczne nie wykazały raka.

Sąd Rejonowy w Kielcach 3 sierpnia 2010 roku uniewinnił chirurgów. Od wyroku odwołała się prokuratura i poszkodowana.

Prokurator domagał się uchylenia wyroku i zwrócenia sprawy do ponownego rozpatrzenia. Zarzucił sądowi pierwszej instancji m.in. naruszenie przepisów postępowania karnego. Według niego sąd rejonowy nie ustalił prawidłowego wzorca postępowania onkologów w danej sytuacji.

Poszkodowana kobieta nie przyszła na rozprawę.

Obrońcy i oskarżeni lekarze wnieśli o oddalenie apelacji i utrzymanie wyroku w mocy. Adwokaci powoływali się na opinie biegłych profesorów Z. Grzebieniaka i J. Jaśkiewicza. Argumentowali, że chirurdzy nie mogli postąpić inaczej, mieli bowiem jednoznaczny wynik tzw. biopsji cienkoigłowej, wskazujący na raka; preparat badało trzech patologów.

Sąd Rejonowy w Kielcach dwukrotnie - w grudniu 2007 roku i w sierpniu 2010 roku - uniewinnił lekarzy, uznając, że kierowali się rozpoznaniem raka. Pierwszy wyrok sądu rejonowego uchylił Sąd Okręgowy w Kielcach.

Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód oskarżyła lekarzy o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci ciężkiego kalectwa i trwałego, istotnego zeszpecenia pacjentki. Oskarżenie opierało się na opinii zespołu biegłych ze Szczecina.

Według prokuratury lekarze nie wykazali należytej staranności w ocenie wyników badań pacjentki i podjęli złą decyzję o amputacji piersi. Jeden z oskarżonych chirurgów przygotował plan operacyjny, drugi kierował zabiegiem.

W październiku 2008 roku Sąd Okręgowy w Kielcach orzekł w procesie cywilnym, że Świętokrzyskie Centrum Onkologii ma zapłacić Małgorzacie L. 150 tys. zł zadośćuczynienia. Przyznał też poszkodowanej rentę. Wyrok jest prawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH