Kielce: amputacja, choć nie było raka; wkrótce wyrok w procesie chirurgów-onkologów

Sąd Okręgowy w Kielcach 7 czerwca ogłosi wyrok w procesie dwóch chirurgów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oskarżonych o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentki.

We wtorek (31 maja) odbyła się rozprawa apelacyjna. Sprawa dotyczy wykonanej w kieleckim szpitalu onkologicznym w maju 2002 roku amputacji piersi i węzłów chłonnych u 41-letniej Małgorzaty L. Wykonane po zabiegu badania histopatologiczne nie wykazały raka.

Sąd Rejonowy w Kielcach 3 sierpnia 2010 roku uniewinnił chirurgów. Od wyroku odwołała się prokuratura i poszkodowana.

Prokurator domagał się uchylenia wyroku i zwrócenia sprawy do ponownego rozpatrzenia. Zarzucił sądowi pierwszej instancji m.in. naruszenie przepisów postępowania karnego. Według niego sąd rejonowy nie ustalił prawidłowego wzorca postępowania onkologów w danej sytuacji.

Poszkodowana kobieta nie przyszła na rozprawę.

Obrońcy i oskarżeni lekarze wnieśli o oddalenie apelacji i utrzymanie wyroku w mocy. Adwokaci powoływali się na opinie biegłych profesorów Z. Grzebieniaka i J. Jaśkiewicza. Argumentowali, że chirurdzy nie mogli postąpić inaczej, mieli bowiem jednoznaczny wynik tzw. biopsji cienkoigłowej, wskazujący na raka; preparat badało trzech patologów.

Sąd Rejonowy w Kielcach dwukrotnie - w grudniu 2007 roku i w sierpniu 2010 roku - uniewinnił lekarzy, uznając, że kierowali się rozpoznaniem raka. Pierwszy wyrok sądu rejonowego uchylił Sąd Okręgowy w Kielcach.

Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód oskarżyła lekarzy o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci ciężkiego kalectwa i trwałego, istotnego zeszpecenia pacjentki. Oskarżenie opierało się na opinii zespołu biegłych ze Szczecina.

Według prokuratury lekarze nie wykazali należytej staranności w ocenie wyników badań pacjentki i podjęli złą decyzję o amputacji piersi. Jeden z oskarżonych chirurgów przygotował plan operacyjny, drugi kierował zabiegiem.

W październiku 2008 roku Sąd Okręgowy w Kielcach orzekł w procesie cywilnym, że Świętokrzyskie Centrum Onkologii ma zapłacić Małgorzacie L. 150 tys. zł zadośćuczynienia. Przyznał też poszkodowanej rentę. Wyrok jest prawomocny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH