
Lekarza i instrumentariuszkę jednego z kieleckich szpitali oskarżyła Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód o nieumyślne narażenie pacjentki na niebezpieczeństwo utraty życia. Po operacji w brzuchu kobiety została chusta chirurgiczna. Prokuratura w piątek (27 kwietnia) skierowała akt oskarżenia w tej sprawie do sądu.
Sprawa dotyczy kobiety, która w lipcu 2007 roku miała wykonane cesarskie cięcie w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. Po operacji pacjentka skarżyła się na bóle, które nasiliły się w styczniu następnego roku. W kwietniu 2008 roku podczas operacji wykonanej w szpitalu w Chmielniku z jelita kobiety wyciągnięto chustę chirurgiczną.
Jak poinformowała PAP w piątek (27 kwietnia) zastępca prokuratora rejonowego Beata Zielińska-Janaszek, prokuratura oskarżyła lekarza-operatora i instrumentariuszkę o nieumyślne narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Według prokuratury oskarżeni nie dochowali należytej staranności w zakresie kontroli liczby chust chirurgicznych, przez co doprowadzili do pozostawienia w jamie otrzewnowej pacjentki chusty, która przedostała się do jelita cienkiego.
Prokurator powiedziała dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej, że podstawą sformułowania aktu oskarżenia były dwie opinie zespołu biegłych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wynika z nich, że pozostawiona w jamie otrzewnowej chusta, uciskając ścianę jelita, spowodowała lokalną martwicę. Powstał otwór, przez który chusta przedostała się do światła jelita.
Za tą tezą przemawiają - według biegłych - dolegliwości, jakie miała pacjentka, oraz pogrubienie ściany jelita w tym miejscu. Zdaniem biegłych pozostawienie chusty spowodowało u pacjentki częściową niedrożność jelita, a mogło spowodować całkowitą niedrożność jelita i zapalenie otrzewnej, a więc stany zagrażające życiu.
Prokurator dodała, że wyciągnięta z jelita chusta miała znaczniki kieleckiego szpitala. Pacjentka - oprócz cesarskiego cięcia - nie miała przeprowadzanych innych zabiegów operacyjnych.
Oskarżeni nie przyznali się. Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Przed biegłymi z Wrocławia opinię w tej sprawie sporządzili w sierpniu 2009 roku biegli Zakładu Medycyny Sądowej w Łodzi, którzy stwierdzili, że z medycznego punktu widzenia nie jest możliwe przemieszczenie się chusty z jamy otrzewnowej do jelita. Według nich pacjentka połknęła chustę. Na podstawie opinii biegłych z Łodzi prokuratura w grudniu 2009 roku umorzyła śledztwo.
Po zażaleniu pacjentki sąd uchylił decyzję o umorzeniu i nakazał uzupełnić postępowanie. Jak poinformował PAP przy okazji stawiania zarzutów w tej sprawie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Sławomir Mielniczuk, biegli z Wrocławia w swojej opinii odnieśli się do teorii o połknięciu chusty. Według nich niemożliwe jest, by człowiek połknął chustę chirurgiczną, a nawet gdyby mu się to udało, to nie wydostałaby się ona z żołądka.

CZYTAJ TAKŻE
- 17:29 Zbigniew Król: Polski nie stać, aby leczyć nieskutecznie
- 17:00 Urlop na żądanie po długim zwolnieniu chorobowym. Potrzebne są badania
- 16:40 Prace nad projektem N ws. zasiłków dla opiekunów niepełnosprawnych przerwane
- 16:11 Konserwator zabytków nakazała przywrócenie zabytkowych mebli w stołecznej aptece
- 15:57 Sejm: po spotkaniu szefa "Solidarności" z protestującymi
- 15:53 Niemcy coraz dramatycznej odczuwają brak personelu pielęgniarskiego
- 15:30 Rumunia: protest w służbie zdrowia - dla jednych podwyżka, dla innych obniżka
- 15:07 W szpitalu w Polanicy-Zdroju otwarto hybrydową salę operacyjną
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych