Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć w zeznaniu rocznym ulgę rehabilitacyjną. Samo orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności jednak nie wystarczy. Dodatkowe wymogi decydują o możliwości skorzystania z odliczeń związanych z używaniem samochodu osobowego.

Każda ulga podatkowa (w tym ulga rehabilitacyjna) jest obwarowana wieloma wymogami formalnoprawnymi. Brak spełnienia wszystkich warunków wskazanych w przepisach wyklucza możliwość skorzystania z tej ulgi.

W ustawie o PIT w związku z używaniem samochodu przez osobę niepełnosprawną jest przepis informujący, że wydatkiem na cele rehabilitacyjne jest używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Kwota, którą można odpisać od dochodu nie może przekroczyć w roku podatkowym 2280 zł.

Z przepisów wynika więc, że osoba niepełnosprawna musi być właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Nie można w związku z tym odliczać ryczałtowo wydatków na dojazdy na zabiegi samochodem sąsiada, a pomniejszenie dochodu o limitowane wydatki rehabilitacyjne, bez spełnienia wymogów do ich uwzględnienia w rocznym PIT, jest naruszeniem prawa. Powoduje bowiem zaniżenie zobowiązania podatkowego.

Za nieprawne odliczenie grożą kary z kodeksu karnego skarbowego oraz zapłata podatku wraz z odsetkami.

Organy podatkowe mają prawo sprawdzić zeznanie podatkowe podatnika w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym minął termin płatności zobowiązania podatkowego.

Gdy podatnik bezprawnie dokona odliczenia, co organy podatkowe, w ramach zeznania ustalą (np. na podstawie faktur za paliwo, dowodu zakupu pojazdu czy umowy leasingu, oświadczeń lub zeznań świadków), musi liczyć się z utratą ulgi i zakwestionowaniem rozliczenia przez urząd skarbowy.

Konieczne jest wówczas złożenie korekty zeznania wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i wpłacenie zaległego podatku z odsetkami. Uchroni go to przed postępowaniem z zakresu odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

Jeśli jednak zostanie już wszczęte postępowanie kontrolne, złożenie korekty staje się niemożliwe. Przy założeniu, że uszczuplenie podatku nie przekroczy ustawowego progu, tj. pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie popełnienia czynu zabronionego (w 2009 roku jest to 6380 zł), kara jest wymierzana w formie grzywny. Może wynieść od 127,60 zł do 25 520 zł. Podatnik może również zostać ukarany mandatem i grzywą nie wyższą niż 2552 zł.  

Szczegóły w Gazecie Prawnej: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/116432,ulga_nie_dla_kazdego_niepelnosprawnego.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH