Kiedy leki w szpitalu za darmo?

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpływa coraz więcej skarg pacjentów twierdzących, że zostali zmuszeni do dostarczania do szpitala własnych preparatów. W I półroczu 2014 r. poskarżyło się tyle samo osób co w całym 2013 r. Szpitale na swój sposób interpretują przepisy.

Jak stwierdza dyrektor generalny Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Jarosław Fiks, pacjentowi, który zostaje przyjęty na oddział, szpital ma obowiązek bezpłatnie zapewnić leki i wyroby medyczne nie tylko w celu leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji, ale także innych schorzeń współistniejących.

Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, hospitalizowany pacjent ma zapewnione leczenie w zakresie jaki wynika z oceny jego stanu zdrowia oraz wskazań medycznych.

Czytaj także: RPP: pacjent w szpitalu musi otrzymać leki bezpłatnie

 

 

Zdaniem Fiksa jedyną dopuszczalną sytuacją, w której chory płaci za leki czy materiały higieniczne w szpitalu, jest ta, w której on sam wyrazi wolę sfinansowania tych produktów. Dotyczy to np. osób chorych przewlekle, zażywających preparaty konkretnej firmy. Warunkiem jest jednak zgłoszenie tego lekarzowi prowadzącemu. Leki pacjenta w połączeniu z tymi podawanymi w szpitalu mogą wywoływać różne reakcje.

Jednak w opinii senator Heleny Hatki sprawa jest dyskusyjna. Szpital powinien zapewniać pełną opiekę medyczną, włącznie z lekami. Jednak w przypadku witamin czy dodatkowych leków niezwiązanych z przyjęciem do placówki, jednoznaczność przepisów znika. W ustawie jest zapis jedynie o koniecznym leczeniu do wykonywania świadczeń.

Więcej: www.forsal .pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH