Katowice: wyrok dla byłego rektora ŚUM

Na rok więzienia w zawieszeniu i kary finansowe skazał w poniedziałek (18 czerwca) katowicki sąd prof. Tadeusza W., b. rektora Śląskiej Akademii Medycznej, oskarżonego o wielomilionową niegospodarność na szkodę tej uczelni i przekroczenie uprawnień. Wyrok jest nieprawomocny.

Uniewinnione zostały dwie inne osoby, które razem z prof. W. zasiadły na ławie oskarżonych - wieloletni dyrektor uczelni Adam S. i Stefania B., która pełniła w Akademii funkcję kwestora. Poza karą więzienia w zawieszeniu sąd wymierzył byłemu rektorowi karę 20 tys. zł grzywny i zobowiązał go do częściowego naprawienia szkody - w wysokości 500 tys. zł. 

Według prokuratury na niegospodarności dawnych władz uczelnia straciła 47,7 mln zł. Główny wątek dotyczy kredytów na 40 mln zł, zaciągniętych na budowę Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu (ACM). Początki tej gigantycznej inwestycji sięgają jeszcze lat 70. Prokuratura uznała, że rektor W., decydując o dalszym finansowaniu inwestycji z kredytów bankowych, nie dopełnił swych obowiązków, bo nie zweryfikował celowości zawierania umów kredytowych. Sąd podzielił tę opinię. 

Inna niegospodarność rektora - zdaniem prokuratury i sądu - miała miejsce w latach 2000-2001, kiedy prof. W. zdecydował o zakupie, również od ING Banku Śląskiego, budynku w ścisłym centrum Katowic, w którym mieścił się później przez pewien czas rektorat uczelni.

Prokuratura oceniła, że zakupiono go po cenie zawyżonej mniej więcej o 5 mln zł w stosunku do ówczesnych cen rynkowych. Uczelnia nie zamówiła nawet operatu szacunkowego, kupując budynek po cenie określonej przez sprzedającego. Prof. W. uważa ten zakup za właściwy. Jak tłumaczył, nie miał powodów nie ufać wycenie księgowej przedstawionej przez bank i nie miał obowiązku zamawiać operatu. Także w tym przypadku sąd zgodził się z oskarżycielem. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH