Katowice: prokuratura stawia zarzuty w sprawie szpitala EuroMedic Fot. Archiwum

Zarzuty dotyczące składania nierzetelnych oświadczeń przy zawieraniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia przedstawiła prokuratura właścicielom katowickiego prywatnego szpitala EuroMedic Medical Center i związanej z nim spółki EuroMedic-Kliniki Specjalistyczne.


Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek powiedziała w poniedziałek PAP, że w ramach toczącego się śledztwa zarzuty przedstawiono dwóm osobom. - Tomasz L. usłyszał zarzut przedłożenia, w celu uzyskania zamówienia publicznego w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Katowicach, nierzetelnych pisemnych oświadczeń - poinformowała Zawada-Dybek.

Jak ustaliła prokuratura, L. napisał, iż EuroMedic Medical Center dysponuje sprzętem medycznym, którego w rzeczywistości placówka nie miała i że zatrudnia zespół lekarzy różnych specjalności, z którymi faktycznie na dzień składania oferty nie nawiązano umowy o pracę. Nierzetelna była też informacja dotycząca posiadania certyfikatu zarządzania ISO w zakresie usług medycznych.

Zdaniem prokuratury, nierzetelne oświadczenia, w imieniu NZOZ EuroMedic-Kliniki Specjalistyczne składała w NFZ Janina L.-L. W tym przypadku także chodziło o sprzęt, którym zakład w rzeczywistości wówczas nie dysponował i lekarzy, którzy formalnie nie byli w nim zatrudnieni. Także w tym przypadku w ofercie nierzetelnie napisano, że zakład ma certyfikat ISO w zakresie usług medycznych.

- Jak wynika z ustaleń śledztwa, w oparciu o przedłożone oferty zostały zawarte w dniu 17 stycznia 2012 r.  dwie umowy ze Śląskim OW NFZ o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej - leczenie szpitalne - przypomniała prok. Zawada-Dybek. Zarzuty dotyczą okresu od 22 listopada 2011 roku do 5 stycznia 2012 roku i kontraktu na lata 2012-2014.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i odmówili składania wyjaśnień. Tomasz L. złożył jedynie krótkie oświadczenie. Przestępstwo, które zarzuca się podejrzanym zagrożone jest karą do pięciu lat więzienia.

W związku ze sprawą katowickiego szpitala w lutym 2014 r. rada NFZ zdecydowała o odsunięciu Marcina Pakulskiego od pełnienia obowiązków prezesa Funduszu, do czasu wyjaśnienia sprawy. Wnioskował o to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

W 2011 r. Pakulski był zastępcą dyrektora Śląskiego OW NFZ ds. medycznych. Funkcję tę pełnił od marca 2008 r. Od lipca do września 2012 r. był p.o. dyrektora tego oddziału, a następnie został zastępcą prezesa NFZ ds. medycznych. Od grudnia 2013 r. pełnił obowiązki prezesa NFZ po tym jak Rada NFZ na wniosek ministra zdrowia odwołała z tej funkcji Agnieszkę Pachciarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH