Katowice: ponowne odroczenie procesu ws. korupcji w ochronie zdrowia

Już po raz drugi nie udało się rozpocząć procesu dotyczącego korupcji w śląskiej ochronie zdrowia. Podobnie jak poprzednio, nie wszyscy spośród 23 oskarżonych mieli swoich obrońców. Sprawa dotyczy ustawiania przetargów na sprzęt dla placówek medycznych tak, aby wybierano w nich produkty firmy Philips.

W procesie odpowiadają m.in. dyrektorzy szpitali oskarżeni o przyjmowanie łapówek.

W piątek (25 listopada) nie udało się odczytać aktu oskarżenia, ponieważ jeden z oskarżonych nie miał adwokata. Sąd dał mu siedem dni na wyznaczenie obrońcy: jeżeli tego nie zrobi w terminie, dostanie adwokata z urzędu. Pięciu spośród oskarżonych podtrzymało też wnioski o wymierzenie im kary bez procesu. Kolejne terminy rozpraw sąd wyznaczył na 21 i 22 grudnia.

Pod koniec ub. r. poznańska prokuratura oskarżyła o przyjmowanie i wręczanie łapówek 23 osoby, wśród nich dyrektorów szpitali ze Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia oraz byłego szefa działu medycznego i dawnego kierownika regionalnego oddziału Philips Polska. Wszystkim oskarżonym poznańska prokuratura zarzuciła popełnienie łącznie 90 przestępstw.

Według śledczych, łapówki w zamian za wybór sprzętu jednego producenta przyjmowali w latach 1999-2006 ówcześni dyrektorzy i inne osoby funkcyjne placówek medycznych, m.in.: w Chorzowie, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Wrocławiu, Raciborzu, Bielsku-Białej i Sosnowcu. Wartość kontraktów wynosiła od około 100 tys. zł do kilku milionów złotych.

Proceder polegał na wprowadzaniu do specyfikacji istotnych warunków zamówienia takich parametrów technicznych sprzętu medycznego, by ograniczyć dostęp do przetargu oferentom, którzy zaproponowali dostawę urządzeń innych producentów niż Philips.

Popełnienie 29 przestępstw zarzucono Krzysztofowi B. Jako dyrektor działu medycznego Philips Polska miał on - wraz z innymi osobami - wręczać łapówki przedstawicielom szpitali. W niektórych przypadkach wartość wręczonych łapówek miała sięgać blisko 500 tys. zł.

Marianowi R., ówczesnemu kierownikowi regionalnemu odpowiedzialnemu za sprzedaż sprzętu Philipsa na terenie południowej Polski, postawiono 16 zarzutów - w tym 13 korupcyjnych - oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach i zarzut wyłudzenia pieniędzy.

Na ławie oskarżonych zasiedli też były wicemarszałek wojwództwa śląskiego Grzegorz Sz., któremu prokuratura zarzuciła korupcję w związku z pełnieniem funkcji szefa Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii, a także Marian K. (właściciel jednej z firm oferujących sprzęt medyczny Philipsa), który zgłosił się do prokuratury i powiadomił o przestępstwach korupcyjnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH