Kasy fiskalne dla lekarzy? Ten pomysł się nie spodoba Tak mają wyglądać rozliczenia w gabinecie od 2011 roku.

W Planie Rozwoju i Konsolidacji Finansów Publicznych na lata 2010-2011 rząd zapowiedział wprowadzenie kas fiskalnych dla lekarzy i prawników. Jakie będą rzeczywiste koszty wejścia nowych regulacji fiskalnych w życie i jakie przyniesie to efekty w postaci przychodów do budżetu?

Na razie nikt nie przedstawił w tej materii konkretnych wyliczeń. Lekarze uważają, że obowiązek posiadania kas fiskalnych skomplikuje im pracę i nie przyniesie znaczących dochodów dla budżetu...

Przypominają, że pomysł może znalazłby ich akceptację, gdyby istniała możliwości odliczenia przez obywateli udokumentowanych prywatnych wydatków na zdrowie od podstawy opodatkowania oraz gdyby wprowadzono zerową stawkę VAT na usługi w ochronie zdrowia.

Wprowadzenie przepisów nakładających na lekarzy i prawników obowiązek posiadania kas fiskalnych ma być zlikwidowaniem uprzywilejowania części podatników, zgodnie z sugestią Trybunału Konstytucyjnego z lipca ubiegłego roku. Zdaniem sędziów Trybunału zwolnienie od posiadania kas niektórych grup zawodowych, na mocy arbitralnej decyzji urzędnika, prowadzi do niczym nieuzasadnionego uprzywilejowania.

Projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych ma być opublikowany i przedstawiony do konsultacji zewnętrznych pod koniec kwartału.

Na starcie strata
– Minister Maciej Grabowski, mówiąc o wiośnie, jako terminie ukazania się projektu, miał zapewne na myśli przełom marca i kwietnia. Jak przy każdym rozporządzeniu przedstawiona zostanie wraz z projektem ocena skutków nowych regulacji. Ten ruch ustawodawcy przyniósłby w pierwszym okresie minusowy skutek finansowy dla budżetu. Ma to związek z możliwością odliczenia kwoty związanej z zakupem kasy fiskalnej przez podatnika – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

 Ministerstwo Finansów nie chce przedstawić więcej danych. Rzecznik w odpowiedzi na konkretne pytania odwołuje się do materiałów analizujących skutki wprowadzenia nowej regulacji, tyle tylko, że ukażą się one wraz z projektem rozporządzenia.

– Na razie możemy mówić o konsekwencjach wprowadzenia nowej regulacji jedynie na wysokim poziomie ogólności. Na początek szacunkowo ma to być zmniejszenie wpływu do budżetu na poziomie 120 mln, ale później, dzięki uszczelnieniu systemu i wzrostowi transakcji ujawnianych przez podatników skutek będzie in plus – dodaje Kobos.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH