Karta praw małego pacjenta: dziecko powinno znać stan swojego zdrowia

Karta praw dziecka - pacjenta zawiera zobowiązanie personelu medycznego do informowania o stanie zdrowia. Mają do tego prawo i dziecko, i jego opiekunowie.

Uprawnienie obejmuje także prawo do prawdy, w przypadku śmiertelnej choroby. - Dziecko powinno o niej wiedzieć - mówi Dziennikowi Gazeta Prawna prof. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zastępca przewodniczącego senackiej komisji zdrowia.

Zaznacza, że taka informacja powinna być jednak dostosowana do konkretnej osoby i jej sytuacji i przekazana w formie odpowiedniej dla wieku i stanu psychicznego, który ocenia psycholog. Jak stwierdza profesor Chybicka - to daje dziecku to samo co dorosłemu - możliwość przygotowania się, i przeżycia jak najlepiej tego czasu, który pozostał.

Jak dodaje profesor, nie warto oszukiwać młodego pacjenta, czy starać się o sztuczny optymizm, ponieważ dziecko bezbłędnie wychwytuje nieszczerość czy fałsz. Wiele lat temu, kiedy dominowała strategia oszukiwania dzieci - były one pozbawione wsparcia. Oszukiwane dzieci nie ufają nikomu: ani lekarzom, ani rodzicom.

- Odchodzą w poczuciu osamotnienia - mówi senator. Dodaje, że zupełnie inaczej jest gdy terminalnie chore dziecko wie o swojej sytuacji, jest z nią pogodzone i ma wsparcie bliskich.

Prof. Chybicka wskazuje, że w jej klinice nie działa się wbrew woli rodziców, ale przedstawia się im pełną informację o sytuacji dziecka i możliwych konsekwencjach różnych strategii informowania o chorobie. - Wyjątkowo zdarza się, że dziecko nie wie o swoje sytuacji - mówi profesor Chybicka.

Karta praw pacjenta - dziecka została opracowana wspólnie przez Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Pacjenta. Jest zbiorem elementarnych zasad , które powinny być respektowane wobec osób poniżej 18. roku życia, w trakcie ich diagnozowania i leczenia.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH