Kamery w szpitalach: tak, ale nie wszędzie

W kwestii instalowania kamer w szpitalach mamy bardzo trudną sytuację, ponieważ brakuje ogólnych przepisów prowadzenia monitoringu wizyjnego w Polsce - mówi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, główny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO). - Jedynym sposobem na ocenianie tego, czy monitoring powinien być wprowadzony, jest zasada adekwatności.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wystąpieniem, sugerującym stworzenie ustawy dotyczącej monitoringu wizyjnego. Całkowicie popieram tą inicjatywę.

My ze swojej strony w biurze GIODO przygotowujemy opracowanie dotyczące możliwego kształtu rozwiązania ustawowego. Ma ono pomóc MSWiA w stworzeniu tego typu regulacji. Jednak dopóki nie ma takiej ustawy, jedynym sposobem na ocenianie tego, czy monitoring powinien być wprowadzony jest zasada adekwatności.

Chodzi o to, żeby ingerencja w prywatność pacjenta, która niewątpliwie następuje przy każdym rodzaju monitoringu, była odpowiednia do celu, który ma zostać osiągnięty. Nie mogę jednak podać jednej uniwersalnej odpowiedzi w tej kwestii dla wszystkich szpitali, czy ośrodków zdrowia, które istnieją w Polsce.

Wydaje mi się, że jest rzeczą nie tylko dopuszczalną, ale wskazaną, żeby monitoring był prowadzony np. na oddziale intensywnej terapii, czy w innym miejscu, w którym przebywają pacjenci ze szczególnym rodzajem schorzeń, które wymagają stałej kontroli personelu medycznego.

Z drugiej strony nie wyobrażam sobie wprowadzenia przepisu, który umożliwiałby prowadzenie monitoringu wizyjnego generalnie na terenia całego szpitala, dla różnych celów. Nie ma tu jednej odpowiedzi, ale z pewnością cel monitoringu musi być wyraźnie określony.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH