Wciąż trwają postępowania przed Sądem Okręgowym w Kaliszu o odszkodowanie i zadośćuczynienie w sprawie zakażenia trzy lata temu żółtaczką typu C pacjentów stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim.

– Obecnie toczy się jeszcze pięć postępowań, w których pacjenci nie zgadzają się na proponowane przez nas warunki i dochodzą sądownie swoich roszczeń. Pozostałe wytoczone przeciwko nam sprawy zakończyły się ugodami przedsądowymi lub ugodami podpisanymi w sądzie. W tym przypadku kwoty odszkodowania są objęte tajemnicą – informuje dziennik Polska Krzysztof Hurkacz, dyrektor zarządzający spółki „Eurodial’’, właściciela ostrowskiej stacji.

Większość pokrzywdzonych pacjentów wynajęło pełnomocników do prowadzenia swoich spraw. Kilkunastu zgłosiło się natomiast do prokuratury, aby ich imieniu wystąpiła z powództwami. W dwóch sprawach nadzorowanych przez prokuraturę zapadły już prawomocne orzeczenia na kwoty 22 i 35 tys. zł. Sąd przychylił się w obu przypadkach do żądań rodzin zakażonych pacjentów: sami poszkodowani w toku postępowania zmarli. Rodziny mogły przejąć ich roszczenia tylko wówczas, gdy zgon nastąpił po rozpoczęciu procesu. W kilku przypadkach zakażeni zmarli wcześniej, co automatycznie zamknęło kwestię roszczeń.

Spośród trwających jeszcze postępowań niedawno zapadły orzeczenia w stosunku do dwóch osób, na których rzecz zasądzono 50 i 20 tys. zł. Pierwsza sprawa dotyczy pacjenta, który przebył leczenie interferonem z wynikiem pozytywnym. Sąd dodatkowo ustalił dla niego odpowiedzialność pozwanego na przyszłość za ewentualne skutki zakażenia wirusem. Z kolei w drugim przypadku doszło do samoistnego wyeliminowania wirusa z organizmu pacjenta.

– W obu sprawach prokuratura wniosła apelacje, nie rozpatrzone jeszcze przez sąd, uznając powyższe kwoty za zbyt niskie. Kwoty odszkodowań różnią się niekiedy znacznie, ponieważ uwzględniają oczekiwania samych zainteresowanych oraz indywidualne okoliczności. Ostatecznie wszystkie postępowania dotyczące odszkodowań za zakażenie żółtaczką powinny się zakończyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy – mówi Janusz Walczak, rzecznik ostrowskiej Prokuratury Okręgowej.

Do tej pory zmarło 15 spośród 51 zakażonych pacjentów. W żadnym jednak przypadku nie wykazano bezpośredniego związku między żółtaczką a zgonem. Podobał się artykuł? Podziel się!

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH