Zdaniem ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich na usługi medyczne powinna obowiązywać zerowa stawka podatku VAT. W ich opinii znowelizowana ustawa o podatku VAT nie wspiera procesu przekształceń szpitali w spółki samorządowe.

Wchodząca w życie z dniem 1 kwietnia nowelizacja ustawy o podatku VAT nakłada obowiązek zapłaty przez samorządy podatku od wartości aportu w postaci budynków i wyposażenia szpitali wniesionych do nowopowstałych spółek medycznych.

- Jest to obciążenie całkowicie nieuzasadnione, ograniczające atrakcyjność programu wsparcia samorządów w procesie przekształceń - twierdzą eksperci KPP. Te samorządy, które chciałyby natomiast zachować majątek szpitala i dzierżawić go spółce, także nie ochronią szpitali od zapłaty podatku VAT, gdyż zostanie on doliczony do raty czynszu.

W opinii Konfederacji Pracodawców Polskich, najlepszym i oczekiwanym przez sektor zdrowia rozwiązaniem jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na usługi medyczne.

Takie stanowisko KPP przedstawiła podczas konferencji konsultacyjnej dotyczącej programu „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”, która odbyła się w Ministerstwie Zdrowia. - Zerowa stawka VAT będzie najlepszą zachętą dla przekształcającego się rynku zdrowia i oznaczać będzie bardzo silne wsparcie dla rozwijającego się sektora opieki zdrowotnej - przekonuje Robert Mołdach, ekspert KPP.

Według KPP, biorąc pod uwagę specyfikę ochrony zdrowia, dopiero w perspektywie 10-20 lat będzie można spodziewać się efektów decyzji podejmowanych obecnie, dlatego muszą one być dobrze przemyślane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH