Nowe przepisy Prawa zamówień publicznych, które za kilka dni wejdą w życie mogą oznaczać kolejne kłopoty finansowe dla szpitali - uważają eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich. Chodzi o zlikwidownie w noweli prawa zapisu o możliwości renegocjacji umów długoterminowych. Renegocjacje będą dopuszczalne tylko wtedy, gdy taka możliwość zostanie przewidziana w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Eksperci KPP straszą, że dyrektorzy szpitali, którzy nie będą chcieli wprowadzać takiego zapisu do specyfikacji zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami.

Nowelizacja ustawy zacznie obowiązywać od 24 października 2008 roku.

- Kilka zapisów w nowej ustawie nie jest korzystnych zarówno dla przedsiębiorców starających się o kontrakty z puli zamówień publicznych, jak i dla zamawiających. Czasem wręcz może stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania uważa Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), która aktywnie uczestniczyła w pracach nad nowelą, ale w sprawie niektórych zapisów jej głosu nie uwzględniono.

Według KPP największe problemy po wprowadzeniu nowych przepisów może mieć sektor ochrony zdrowia - w zakresie kontraktów outsourcingowych (m.in. prace porządkowo-czystościowe). Zdaniem ekspertów KPP nieprzewidywalny wzrost płacy minimalnej (w tym roku prognozowany już na ok. 20%, w 2009 na ponad 13%) doprowadził do podniesienia znacząco kosztów pracy, które stanowią w przypadku usług niskomarżowych, np. sprzątania, do 80 proc. łącznych kosztów usługi. - Firmy, kalkulując cenę wykonywanej usługi na podstawie dotychczasowych wskaźników ekonomicznych - powiedział Bogdan Dzik, ekspert KPP, nie były w stanie przewidzieć i uwzględnić w kalkulacjach takich zmian, a przede wszystkim gwałtownego skoku płacy minimalnej.

Obowiązujące jeszcze przepisy (art. 144 Prawa o zamówieniach publicznych) dopuszczają renegocjacje umów długoterminowych ze względu na czynniki, których nie można było przewidzieć. Z zapisu tego co prawda korzystano rzadko, ale był jakąś furtką, przez którą niektórym wykonawcom udawało się przedrzeć i renegocjować umowy.

W znowelizowanej ustawie już nie ma zapisu o renegocjacji umowy w czasie jej trwania, chyba, że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. Zapis o waloryzacji musi więc być wyraźnie zapisany już w specyfikacji zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH