KPP: jeśli dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, to i ulga podatkowa

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich w ten sposób możliwe jest zachęcenie do dodatkowych ubezpieczeń dostatecznej, istotnej dla systemu ochrony zdrowia, liczby Polaków.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej, która de facto wprowadza możliwość dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak, zdaniem KPP sama nowelizacja może okazać się niewystarczająca. Podstawowym warunkiem sukcesu dobrowolnych ubezpieczeń będzie objęcie nimi znaczącej części populacji. Za punkt krytyczny wg KPP należy przyjąć liczbę ubezpieczonych na poziomie 10-15%, czyli 4-6 mln osób.

Konfederacja Pracodawców Polskich zwraca uwagę, że do objęcia tak licznej grupy ubezpieczeniem zdrowotnym konieczna jest także nowelizacja ustawy o podatku PIT, wprowadzająca ulgi na wydatki zdrowotne finansowane przez pacjenta lub pracodawcę. W tym kontekście - jak podaje KPP – warto zwrócić uwagę na wyniki diagnozy społecznej z 2009 roku. Zgodnie z danymi, 92% Polaków korzysta z usług opłacanych przez NFZ, ale jednocześnie prawie połowa płaci za niektóre usługi z własnej kieszeni, zaś tylko 5% skorzystało z abonamentu wykupionego przez pracodawcę.

W ocenie KPP prowadzenie ubezpieczeń, wraz z możliwością zastosowania ulgi podatkowej w oparciu o ustawę o podatku PIT, pozwoliłoby rynek usług zdrowotnych uporządkować poprzez ustanowienie jasnych i czytelnych zasad. W ocenie KPP nie może być to jednak ulga przeznaczona wyłącznie na wydatki związane z ubezpieczeniem. Takie rozwiązanie doprowadziłoby – zdaniem Konfederacji – tylko do „bezproduktywnej konwersji pracowniczych programów zdrowotnych na ubezpieczenia, ze stratą dla pacjenta i budżetu państwa”.

Pracodawcy uważają, że rozwój ubezpieczeń zdrowotnych wymaga odpowiednich rozwiązań fiskalnych, które zachowają dorobek sektora usług zdrowotnych. Dyskutowana nowelizacja powinna objąć także ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powinna to czynić jednakże w sposób, który nie będzie wyróżniał żadnej z formy świadczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH