KPH zachęca nieheteroseksualnych pacjentów do zgłaszania przejawów dyskryminacji KPH zachęca nieheteroseksualnych pacjentów do zgłaszania przejawów dyskryminacji. Fot. Archiwum

Pacjenci, którzy doświadczyli ze strony personelu medycznego dyskryminacji z uwagi na orientację seksualną lub tożsamość płciową, powinni zgłaszać te przypadki do odpowiednich instytucji - zachęcała Kampania Przeciw Homofobii na wtorkowej (11 kwietnia) konferencji prasowej.

Ekspert KPH ds. zdrowia Marcin Rodzinka oceniał, że łamanie praw pacjentów LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) jest zjawiskiem powszechnym, jednak nie odzwierciedlają tego statystyki. Dzieje się tak m.in. dlatego, że osoby nieheteroseksualne często nie są świadome przysługujących im praw.

Adwokat Anna Mazurczak z biura RPO mówiła, że powodem jest również przekonanie, że takie zgłoszenie niczego nie zmieni. Poinformowała, że w latach 2012-2013 do okręgowych izb lekarskich i do Rzecznika Praw Pacjenta nie wpłynęła ani jedna skarga dot. dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, a do RPO w tym okresie wpłynęły dwie. Jedna z nich dotyczyła obraźliwego komentarza lekarza na temat homoseksualizmu, a także propozycji "wyleczenia" z niego.

KPH przygotowała kampanię informacyjną "Poznaj swoje prawa" uświadamiającą pacjentów i pacjentki LGBTI o tym, jakie prawa im przysługują, a także w jakich sytuacjach i do kogo mogą zgłaszać przypadki dyskryminacji. Od 18 kwietnia na stronie organizacji dostępna będzie broszura na ten temat.

Z opublikowanego w 2014 r. raportu przygotowanego na zlecenie RPO wynika, że działaniami dyskryminującymi, z którymi najczęściej spotykają się pacjenci nieheteroseksualni, były: poniżające i obraźliwe komentarze z strony personelu medycznego, brak możliwości upoważnienia partnera do otrzymywania informacji o stanie zdrowia, uznawanie homoseksualizmu za chorobę oraz odmowa możliwości oddania krwi.

Zdaniem autorów raportu takie traktowanie pacjentów nieheteroseksualnych może ich zniechęcać do podejmowania nawet pilnego leczenia, a także doprowadzić do całkowitego unikania kontaktu ze służbą zdrowia.

Z badań przytoczonych w raporcie wynika, że jedynie co piąta osoba nieheteroseksualna ujawnia swoją orientację podczas kontaktu z personelem medycznym, a 11 proc. doświadczyło nierównego traktowania ze strony osób reprezentujących służbę zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH