Komisja Europejska (KE) wezwała w poniedziałek (15 grudnia) kraje członkowskie UE do bardziej skutecznego zapobiegania zakażeniom szpitalnym i błędom lekarskim. Ponieważ polityka zdrowotna pozostaje domeną krajów członkowskich, KE nie może zaproponować nowej, unijnej legislacji w tym zakresie i musiała ograniczyć się do wydania niewiążących zaleceń, które mają w UE ograniczyć skalę problemu.

Według danych zaprezentowanych przez unijną komisarz ds. zdrowia Andrulę Wasiliu, każdego roku 8-12 proc. pacjentów doświadcza mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych związanych z hospitalizacją. Chodzi np. o zakażenia, błędne albo zbyt późne diagnozy, błędy na skutek źle przeprowadzonych operacji albo źle przepisane leki. Komisyjni eksperci obliczyli, że co roku na skutek tego rodzaju przypadków w UE umiera 37 tys. osób.

- To jest liczba absolutnie nie do zaakceptowania - oświadczyła na konferencji prasowej komisarz Wasiliu. - Bezpieczeństwo pacjentów powinno być nieodzownym elementem opieki zdrowotnej wysokiej jakości.

Wyraziła nadzieję, że przyjdzie jeszcze czas na "Europę pacjentów", w której dobrze poinformowani obywatele będą bez żadnych obaw oddawać swoje zdrowie w ręce personelu medycznego.

Komisarz tłumaczyła, że liczbę zakażeń szpitalnych można relatywnie łatwo ograniczyć, wprowadzając w placówkach służby zdrowia odpowiednie środki prewencyjne.

KE zaproponowała w poniedziałek cały zestaw środków, które pozwolą ograniczyć skalę problemu. Poza narodowymi strategiami działań, proponuje m.in. raportowanie przypadków zakażeń szpitalnych i błędów lekarskich; raporty nie pociągałyby jednak za sobą automatycznie żadnych sankcji.

W duchu przejrzystości, lepsza informacja ma też objąć pacjentów - tak by mieli świadomość, jakie ryzyko wiąże się z pobytem w szpitalu i jak mogą je sami ograniczyć. Nacisk na bezpieczeństwo pacjentów ma też być położony w procesie kształcenia lekarzy i innego personelu medycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH