KE w sprawie przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Komisja Europejska uspokaja w sprawie rozporządzenia o pomocy publicznej, które dotyczyłoby m.in. dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych i zapowiada zmieniony projekt - wynika z odpowiedzi komisarza UE ds. konkurencji na interpelację Konrada Szymańskiego, polskiego europosła (PiS).

Zdaniem Szymańskiego odpowiedź komisarza wskazuje na to, że KE "wycofa się z niekorzystnych przepisów".

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie tzw. wyłączeń blokowych (GBER). KE przewiduje w nim, że wszystkie programy pomocowe, które rocznie przekroczą 0,01 proc. PKB (w przypadku Polski to ok. 150 mln zł) lub te, których ostateczny budżet osiągnie wartość 100 mln euro (czyli ok. 420 mln zł), będą wymagały indywidualnej zgody KE, czyli notyfikacji. Tymczasem Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wydaje ok. 150 mln zł na dofinansowanie dla niepełnosprawnych w ciągu miesiąca.

W odpowiedzi na interpelację komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia uspokaja, że "taki obowiązek zgłoszenia oznacza tylko, że Komisja będzie musiała zostać poinformowana, zanim takie programy będą wdrażane, nie oznacza to jednak, że wsparcie państwa dla pracowników niepełnosprawnych będzie zabronione".

"W rzeczywistości, podejmując decyzję w sprawie zgodności programów (pomocowych) z rynkiem wewnętrznym, Komisja w pełni uwzględni ich korzystne skutki w zakresie promowania zatrudniania osób niepełnosprawnych" - dodano. Komisarz zapewnił jednocześnie, że "rozumie wyzwania związane z rynkiem pracy, z którymi zmagają się niepełnosprawni pracownicy".

Almunia zwrócił też uwagę, że obecna wersja projektu rozporządzenia, w tym przepisów odnoszących się do pomocy dla pracowników niepełnosprawnych, "nie jest jeszcze wersją ostateczną".

"W ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych Komisja otrzymała uwagi od wielu obywateli i organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne, jak również od polskich władz. Komisja przeprowadzi analizę otrzymanych informacji i rozważy, w jaki sposób najlepiej odnieść się do wspomnianych uwag" - poinformował Almunia.

Komisarz zapowiedział, że "zmieniony wniosek dotyczący ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych zostanie opublikowany przed końcem roku i będzie ponownie podlegać konsultacjom publicznym". Informację tę potwierdziły też PAP służby prasowe komisarza.

- Odpowiedź komisarza Almunii jest konstruktywna. Komisja Europejska zrozumiała, że pierwotne brzmienie rozporządzenia było groźne m.in. dla polskiego systemu pracy chronionej. Tak rozumiem zapowiedź przedstawienia nowego projektu i poddania go ponownie pod konsultacje społeczne. Mam nadzieję, że polski rząd tym razem weźmie w nich udział na serio i nie będziemy interweniowali chaotycznie w ostatniej chwili - skomentował Szymański.

W Polsce ze wsparcia finansowego dla zatrudnienia korzysta ok. 240 tys. osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH