KE pozywa Polskę przed Trybunał UE ws. obniżonych stawek VAT

Komisja Europejska pozwała w czwartek (26 września) Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku ze stosowaniem obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne, a także towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę tego podatku na sprzęt medyczny, pomoce medyczne i inne urządzenia, ale tylko, jeśli spełniają one dwa warunki. Po pierwsze - wyroby te muszą być wykorzystywane do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, po drugie - muszą być przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne.

Z kolei, jeśli chodzi o produkty lecznicze, to dyrektywa pozwala na stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych w ochronie zdrowia i zapobieganiu chorobom, czy używanych przy zabiegach medycznych i weterynaryjnych.

"Polska wykracza poza ten zakres stosując obniżoną stawkę VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego powszechnego użytku, np. sprzętu używanego w szpitalach, a także do niektórych nieleczniczych wyrobów farmaceutycznych, takich jak środki dezynfekujące i produkty używane w salonach spa" - czytamy w czwartkowym komunikacie KE.

Rzeczniczka KE ds. podatków Emer Traynor wyjaśniła, że istnieje wykaz konkretnych produktów, które mogą być objęte obniżoną stawką VAT. - Jeśli produkt nie jest na tej liście dóbr i usług, to kraj członkowski nie ma prawa stosować wobec niego obniżonej stawki - podkreśliła.

Dodała, że kraje UE uzgadniając wykaz, zgodziły się też na to, że musi on być też "dokładnie interpretowany". - Nie jest możliwe to, by kraje rozszerzały zasięg (listy - PAP) zgodnie z własnymi życzeniami czy potrzebami - powiedziała.

- Widzimy, że w polskimi prawie (obniżona stawka VAT - PAP) jest stosowana szerzej i obejmuje np. wybielacze, środki dezynfekujące, kamery w szpitalach, produkty spa. To nie jest zgodne z przepisami unijnymi - tłumaczyła Traynor.

W przeszłości w podobnej sprawie KE pozwała do trybunału Hiszpanię, która także stosowała szerszą interpretację tego, co jest sprzętem medycznym lub produktami farmaceutycznymi. - W tym roku Trybunał Sprawiedliwości UE zgodził się z KE w swoim wyroku i Hiszpania musiała zmienić swoje przepisy - powiedziała rzeczniczka.

W komunikacie zaznaczono, że KE, jako strażniczka traktatów, "wymaga od krajów członkowskich respektowania przepisów o podatku VAT, które same (kraje - PAP), w tym Polska, jednomyślne przyjęły". Stosowanie obniżonych stawek VAT na te produkty, które nie były określone w unijnej dyrektywie, "może powodować zakłócenia w konkurencji w UE" - czytamy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH