KE na razie łagodna dla państw UE, które nie wdrożyły dyrektywy tytoniowej Do tej pory przepisy wdrożyło tylko 11 państw unijnych Fot. Archiwum

KE naciska na kraje UE, które nie wdrożyły dotychczas dyrektywy tytoniowej, by to zrobiły, ale  na razie nie grozi im sądem. Według danych Brukseli do tej pory przepisy wdrożyło tylko 11 państw unijnych, mimo że wszystkie powinny były to zrobić do piątku.

- Od dziś wszystkie kraje UE muszą przestrzegać dyrektywy ws. wyrobów tytoniowych. (...) Gratuluję tym państwom, które wdrożyły ją do prawa krajowego, i zachęcam do skutecznego egzekwowania nowych zasad we wszystkich państwach członkowskich - oświadczył w piątek unijny komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis.

Wśród państw, które do tej pory nie wdrożyły dyrektywy tytoniowej do prawa krajowego, jest Polska. Według wyliczeń firmy Imperial Tobacco dotychczas przepisy zostały wdrożone przez 13 krajów, oficjalnie w KE zgłosiło to do piątku 11 państw. W Polsce prace w tej sprawie trwają obecnie w Sejmie, równolegle przebiega proces notyfikacji przepisów w KE, który ma szanse zakończyć się 1 lipca.

Mimo, że Komisja Europejska może rozpocząć wobec krajów, które nie wdrożyły dyrektywy, procedurę o naruszanie unijnego prawa, na razie nie spieszy się z tym krokiem. - Wiele krajów jest na zaawansowanym etapie, jeśli chodzi o transpozycję przepisów. Mamy nadzieję, że dokończą ten proces krótko po terminie - oświadczył rzecznik KE Enrico Brivio.

Zapowiedział jednak, że 20 maja zacznie się procedura analizy dotycząca wdrożenia tych przepisów. Jednak proces ten potrwa, więc skierowania pozwu i ewentualnych kar mogą się obawiać tylko te państwa, które nie ukończą transpozycji w najbliższym czasie.

KE opublikowała 10 najważniejszych zmian, jakie wiążą się z wejściem w życie dyrektywy. Pierwsza, najbardziej widoczna dla palaczy, to większe i obowiązkowe graficzne ostrzeżenia zdrowotne. Składające się ze zdjęć i tekstu odstraszające grafiki będą zajmować 65 proc. przedniej i tylnej części paczki papierosów lub tytoniu do samodzielnego skręcania.

Jak podkreśla KE, ostrzeżenia te mają zniechęcać do palenia lub zachęcać do rzucenia nałogu, ilustrując społeczne i zdrowotne skutki palenia. Przede wszystkim sprawią jednak, że paczka papierosów nie będzie czymś, co będziemy chcieli mieć przed oczami.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie zakazu aromatyzowanych papierosów i tytoniu. W przypadku produktów, których udział w rynku przekracza 3 proc. (np. mentol), zakaz ten będzie miał zastosowanie od 2020 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH