KE: Polska musi zaktualizować przepisy dotyczące zdrowia kierowców

Komisja Europejska domaga się, by Polska i sześć innych krajów UE dostosowały się do nowych unijnych przepisów i zaktualizowały wymogi dotyczące "fizycznych i psychicznych" zdolności do prowadzenia pojazdów. Chodzi m.in. o chorych na cukrzycę i padaczkę.

Wniosek Komisji ma formę tzw. uzasadnionej opinii. To jeden z etapów unijnego postępowania w sprawie uchybień członków UE we wdrażaniu unijnego prawa.

- Jeżeli w terminie dwóch miesięcy państwa członkowskie nie poinformują Komisji o środkach podjętych, aby zapewnić przestrzeganie unijnego prawa, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowała w środę KE.

UE w 2009 roku przyjęła dwie dyrektywy, w których uaktualniono i dostosowano do postępu naukowego minimalne do uzyskania prawa jazdy wymogi dotyczące psychicznej i fizycznej zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nowe normy dotyczą chorych z wadą wzroku, cukrzycą i padaczką.

KE argumentowała w środę (6 kwietnia), że nowe przepisy są korzystne dla osób o nieco słabszym wzroku, chorujących na cukrzycę czy padaczkę, „ponieważ dostosowują poprzednie wymogi dotyczące zdolności do prowadzenia pojazdów do postępu naukowego dokonanego w leczeniu wspomnianych upośledzeń".

Włochy, Austria, Portugalia, Finlandia, Dania, Polska i Słowenia nadal nie poinformowały Komisji o wdrożeniu tych dwóch dyrektyw do swoich porządków prawnych, mimo że miały tego dokonać do dnia 15 września 2010 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH