M.in. w Rzeszowie i Białymstoku znane są już składy osobowe komisji, które od 1 stycznia przyszłego roku zaczną orzekać o zdarzeniach medycznych. Poszkodowanym będą przysługiwać odszkodowania do100 tysięcy zł za utratę zdrowia i do 300 tys. zł za śmierć.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w skład wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych wchodzi 16 osób, w tym 14 powołanych przez wojewodę oraz po jednym członku powołanym przez ministra zdrowia i rzecznika praw pacjenta. Wśród nich mają się znaleźć adwokaci, radcowie prawni, lekarze i pielęgniarki oraz przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów.

Komisja ma ułatwić pacjentom starania o odszkodowanie za błędy w sztuce medycznej. Do tej pory pacjenci lub ich rodziny, którzy uważali, że stali się ofiarami błędów medycznych mogli walczyć o zadośćuczynienie w sądzie. Niestety takie sprawy ciągnęły się latami.

Według Gazety Wyborczej, koszty, jakie będzie ponosił pacjent, który zdecydował się na pomoc komisji będą dużo niższe. Opłata będzie wynosić 200 zł. Komisja będzie zajmować się sprawami, które wydarzą się po 1 stycznia 2012. Nie będzie decydować o winie personelu medycznego. Jej zadaniem będzie ustalenie czy rzeczywiście popełniono błąd w sztuce medycznej. Komisja będzie miała 4 miesiące na przygotowanie decyzji.

Maksymalna wysokość odszkodowania wyniesie: 100 tys. zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta i 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta. Zamiast odszkodowania możliwe będzie wyznaczenie renty, jej wysokość nie przekroczy 3 tys. zł miesięcznie. Jeśli ktoś zgodzi się na te warunki nie będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie w sądzie.

Więcej: www.rzeszow.gazeta.pl
oraz www.bialystok.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH