Debatą nad wnioskiem prezydenta dotyczącym referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia rozpocznie się we wtorek o godz. 15.00 czterodniowe posiedzenie Senatu

Według prezydenta, referendum powinno się odbyć 10-11 stycznia 2009 r. We wniosku, który Lech Kaczyński przesłał do Senatu, znajduje się pytanie: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?“.

Wniosek o referendum wywołał ożywioną dyskusję polityczną. Negatywnie o tej inicjatywie wypowiedziały się PO, PSL i SLD, jedynie politycy PiS wniosek poparli. W ocenie przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) Krzysztofa Bukiela, pytanie proponowane przez prezydenta jest „nieadekwatne do sytuacji“. Podobnego zdania jest prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł, według którego problem nie dotyczy pojęcia komercjalizacji, lecz zapowiadanej przez PO „przymusowej i powszechnej komercjalizacji“ wszystkich szpitali.

Zgodnie z konstytucją, prezydent ma prawo zarządzić ogólnokrajowe referendum za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. W Senacie przewagę ma PO, która sprzeciwia się referendum i dlatego wydaje się mało prawdopodobne, by wniosek prezydenta zyskał wystarczające poparcie.

Klub senatorów PO liczy 59 osób, klub PiS - 38. Senatorów PO może wesprzeć w głosowaniu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który formalnie nie należy do klubu, ale mandat zdobył z listy PO. Przy stuprocentowej frekwencji w trakcie głosowania nad wnioskiem prezydenta musiałoby go poprzeć co najmniej 51 senatorów. Senatorowie będą także pracować nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych zakładającym m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

W piątek senacka komisja zdrowia przyjęła poprawki PO do pakietu ustaw zdrowotnych. Wprowadzają one m.in. uprawnienia pracowników zoz-ów do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat, odpraw emerytalnych i rentowych oraz zwiększają liczbę stanowisk kierowniczych.

Ostatnie ogólnokrajowe referendum odbyło się w 2003 r. i dotyczyło akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zgodnie z konstytucją, aby referendum było ważne musi wziąć w nim udział co najmniej 50 proc. uprawnionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH