Jest zarządzenie NFZ ws. opieki nad kobietami z wadami rozwojowymi płodu Zarządzenie ma zastosowanie do świadczeń udzielanych po dniu 30 czerwca 2016 r. Fot. Shutterstock

Prezes Funduszu podpisał 20 czerwca zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w związku ze świadczeniami opieki zdrowotnej udzielanymi na rzecz kobiet z rozpoznanymi wadami rozwojowymi płodu.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie 48/2016/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 20 czerwca 2016 r. zmieniające niektóre zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w związku ze świadczeniami opieki zdrowotnej udzielanymi na rzecz kobiet z rozpoznanymi wadami rozwojowymi płodu.

Do zarządzenia dodano m.in. ustęp dotyczący świadczeń jednostkowych takich jak: ''porada psychologiczna diagnostyczna, porada psychologiczna, porada lekarska diagnostyczna, porada lekarska terapeutyczna, wizyta/porada domowa/środowiskowa realizowana przez lekarza lub psychologa, w zakresach: świadczenia psychiatryczne ambulatoryjne dla dorosłych, świadczenia psychologiczne, udzielanych na rzecz kobiet po 21. tygodniu ciąży z rozpoznanymi wadami rozwojowymi płodu określonymi w wykazie rozpoznań wg ICD-10, w związku ze świadczeniami opieki zdrowotnej udzielanymi na rzecz kobiet z rozpoznanymi wadami rozwojowymi płodu, oraz na rzecz tych kobiet do 6. tygodnia po porodzie (z uwzględnieniem wsparcia psychologicznego udzielanego na rzecz rodziny (...) Powyższe świadczenia są rozliczane bezlimitowo''.

Więcej: www.nfz.gov.pl

O rychłym przedstawieniu do konsultacji projektu koordynowanej opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży z dzieckiem dotkniętym wadami letalnymi informował po raz pierwszy, w maju br. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Wojciech Zawalski dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ.

Jak zaznaczył ma ona na celu zapewnienie lepszej niż dotąd opieki nad matkami, które dowiadują się, że urodzą dziecko obciążone najcięższymi wadami. Skierowany jest do tych rodzin i matek, które spodziewają się dziecka z wadą płodu uniemożliwiającą przeżycie.

Chodzi o kilkaset przypadków rocznie, którymi zajmują się szpitale kliniczne. Po stwierdzeniu wady płodu, w ramach opieki koordynowanej wszystkie szpitale III stopnia nadzoru będą musiały zapewnić przyszłej matce opiekę psychologiczną zgodnie ze standardem opieki nad ciążą patologiczną określonym przez Ministerstwo Zdrowia.

- Zapewnienia tego standardu będziemy wymagać od szpitali - zapowiadał dyrektor Zawalski.

Czytaj też: NFZ przedstawi projekt opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży z wadami letalnymi

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH