Honorowi dawcy krwi mogą skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej tzn. odliczyć od dochodu ekwiwalent za każdy oddany litr krwi.

Ulga podatkowa z tytułu honorowego oddawania krwi obowiązuje od początku 2007 roku. Jest odliczana od dochodu. Dochód pomniejsza się o wartość ekwiwalentu za oddaną krew. Aby z niej skorzystać, podatnik oprócz oddania krwi w danym roku, musi osiągnąć dochód (przychód w przypadku podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) – przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest honorowe oddanie krwi. Jeżeli krwiodawca otrzymał zapłatę, ulga mu nie przysługuje.

Odliczenia dokonuje się do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew. Trzeba pomnożyć ilość krwi przez wysokość przysługującego ekwiwalentu.

Jednak ulgę na krew odlicza się w ramach przekazywanej darowizny i odliczenie podatkowe z tego tytułu może wynieść nie więcej niż kwota stanowiąca 6 proc. dochodu. Oznacza to, że jeśli kwota stanowiąca 6 proc. dochodu krwiodawcy jest niższa od przysługującego ekwiwalentu za krew, podatnik nie odliczy więcej niż właśnie tę kwotę odpowiadającą 6 proc. dochodu.

Pomniejszając swój dochód w związku z oddaniem krwi, jednocześnie zmniejsza się podstawa opodatkowania.

Jeżeli krwiodawca, który nieodpłatnie oddał krew, przekazał w danym roku również darowiznę na inne cele, np. kultu religijnego, musi pamiętać, że limit – 6 proc. dochodu – dotyczy łącznie wszystkich rodzajów darowizn, które dają prawo do obniżenia dochodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH