Jak już pisaliśmy Ministerstwo Zdrowia chce, by już od 2015 roku, a nie jak zakładano wcześniej od 2020, w karetkach i na oddziałach ratunkowych byli zatrudniani tylko lekarze ze specjalizacją z medycyny ratunkowej.

Przed wejściem w życie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym w karetce mógł jeździć lekarz każdej specjalizacji. Na przełomie 2007/2008 roku zaostrzono kryteria i wprowadzono zapis, że do 2020 roku w karetkach i na oddziałach ratunkowych pracować mogą pediatrzy, interniści, anestezjolodzy, chirurdzy ortopedzi i lekarze medycyny ratunkowej. Teraz ministerstwo chce skrócić ten okres o 5 lat. Po 2015 roku w ambulansach pogotowia ratunkowego mogliby jeździć wyłącznie lekarze ze spcjalizacją z medycyny ratunkowej.

Jak tłumaczył już wcześniej portalowi rynekzdrowia.pl krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, profesor Juliusz Jakubaszko, propozycja zmian w ustawie jest próbą szybszego stworzenia warunków do budowania kadr dla odziałów ratunkowych i pogotowia. Ponieważ data 2020 wydaję się bardzo odległa nie ma zainteresowania tą specjalizacją ze strony rezydentów.

Są regiony w Polsce, gdzie szczególnie brakuje lekarzy tej specjalności. - Na Podkarpaciu jest nie więcej niż 5 lekarzy medycyny ratunkowej - mówi Andrzej Włodyka, specjalista medycyny ratunkowej i szef Pogotowia Ratunkowego w Strzyżowie.

Zdania na temat budowania systemu w oparciu o lekarzy medycyny ratunkowej jeżdżących w karetkach i pracujących w SOR-ach są jak dotąd podzielone.

Według Konstantego Radziwiłła - prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, cały system powinien iść w zupełnie innym kierunku. Resort zdrowia powinien zadbać o okresowe szkolenia wszystkich lekarzy w zakresie medycyny ratunkowej.

Eksperci medycyny ratunkowej natomiast uważają, że taki system nie sprawdziłby się, ponieważ medycyna ratunkowa - to szeroka specjalizacja, która obejmuje zarówno elementy chirurgii, kardiologii, interny, jak i anestezjologii w zakresie nięzbędnym do ratowania i utrzymania przy życiu ofiar wypadków i zdarzeń nagłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH