Jest projekt wniosku o świadczenie przysługujące na podst. ustawy ''Za życiem'' Ustawa zobowiązała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej do określenia w drodze rozporządzenia wzoru wniosku o ustalenie prawa do świadczenia. Fot. Archiwum

MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia zawierającego wzór wniosku o jednorazowe świadczenie przysługujące na podstawie ustawy "Za życiem". Chodzi o 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z ciężką chorobą lub niepełnosprawnością.

Zgodnie z uchwaloną na początku listopada ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" rodzinom, w których urodzi się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Ustawa zobowiązała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej do określenia w drodze rozporządzenia wzoru wniosku o ustalenie prawa do świadczenia. Opublikowany we wtorek (6 grudnia) projekt zawiera wzór tego wniosku.

MRPiPS proponuje, aby rozporządzenie weszło w życie z początkiem przyszłego roku, czyli w dniu wejścia w życie ustawy "Za życiem".

Jednorazowe świadczenie, które wprowadza ustawa, przysługuje na podstawie zaświadczenia lekarskiego o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, powstałych w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Świadczenie byłoby niezależne od dochodu; wniosek o nie należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka. Aby otrzymać świadczenie, matka dziecka musi pozostawać pod opieką medyczną nie później, niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (aby to potwierdzić, powinna mieć zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną).

Ustawa przewiduje również m.in., że przewodnikiem po systemie wsparcia dla rodzin, w których urodzą się dzieci z niepełnosprawnością lub ciężką chorobą, będzie asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa ma też ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych, również hospicjów perinatalnych.

W ustawie zapisano także, że do końca roku Rada Ministrów przyjmie program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów. Jak wielokrotnie podkreślano, ustawa "Za życiem" to pierwszy krok pierwszy krok w kierunku przygotowania kompleksowego programu.

Powstanie programu "Za życiem" premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października, w dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH