Zespół bioetyczny pod kierownictwem posła Jarosława Gowina (PO) zakończył pracę nad raportem, który w najbliższych dniach trafi na biurko premiera Donalda Tuska. Zespołowi nie udało się wypracować wspólnej rekomendacji w sprawie zapłodnienia in vitro i badań nad komórkami macierzystymi. Brakuje także stanowiska w sprawie refundacji zabiegów in vitro.

Część zespołu, skłaniająca się ku wariantowi restrykcyjnemu, który zakłada, że zarodek jest człowiekiem i należy mu się taka sama ochrona prawna jak osobie urodzonej, rekomenduje premierowi zakaz tworzenia tzw. zarodków zapasowych i mrożenia ich do przyszłego wykorzystania oraz zakaz adopcji zarodków. Wyklucza to procedurę in vitro dla osób samotnych. Rekomendowany jest także zakaz diagnozowania zarodków przed wszczepieniem ich do macicy oraz badań nad komórkami macierzystymi, w tym również takimi, których nie uzyskuje się z zarodków.

W wariancie restrykcyjnym prawo do in vitro miałyby tylko małżeństwa. W istniejącym obok niego wariancie pragmatycznym – także nieformalne pary. Wariant ten zakłada też możliwość mrożenia zarodków zapasowych, które, jeśli biologiczni rodzice nie zachcą ich wykorzystać, mogą trafić do adopcji.

Jarosław Gowin ma gotowy szkielet projektu ustawy bioetycznej, ujmującej nie tylko sprawę in vitro, ale również wszelkie zagadnienia zawarte w Konwencji Bioetycznej Rady Europy, wymaga on jednak uzupełnienia w najbardziej drażliwych kwestiach.

Gotowy jest także opracowany w ministerstwie zdrowia projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej, która ma obejmować również zapłodnienie in vitro. Dopuszcza on mnożenie zarodków, ich adopcję, użyczanie komórek jajowych i plemników oraz badania na komórkach macierzystych nie pochodzących z embrionów.

Zespół ds. bioetyki został powołany 8 kwietnia br. przez premiera. Celem gremium złożonego m. in. z prawników, lekarzy i etyków jest przygotowanie ratyfikacji Konwencji Bioetycznej Rady Europy oraz ustawy dotyczącej in vitro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH