Język migowy staje się coraz popularniejszy. W Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Jeleniej Górze szkoli się personel, aby potrafił dotrzeć do świata ciszy głuchych pacjentów.

W jeleniogórkskim szpitalu uczy się "migać" 26 pracowników. Przygotowują się w ten sposób do sprostania przepisom, które mają obowiązywać od 2010 roku, a nakazują zatrudnianie w obiektach użyteczności publicznej osób znających język migowy.

- Wypracowaliśmy pieniądze na kształcenie pracowników - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Zakrzewska, dyrektor szpitala. Środki na ten cel musiały się znaleźć, bo przyjmujemy wiele osób z zewnątrz - w przychodni zdrowia psychicznego, w poradni uzależnień.

Jak przyznaje Elżbieta Zakrzewska, nauka języka migowego wcale nie jest łatwa. Składa się z trzech etapów, a każdy kończy się egzaminem państwowym, zdawanym przed komisją powołaną przez Związek Głuchoniemych.

- Pomiędzy tymi etapami są półroczne przerwy - mówi dyrektor Zakrzewska. Oznacza to, że szkolenia zakończą się tuż przed wejsciem w życie przepisów obligujących do znajomości języka migowego w obiektach użyteczności publicznej.

- Ponadto - dodaje dyrektor - teraz mogliśmy wynegocjować lepsze ceny. Tuż przed wejściem przepisów nie udałoby się nam przeprowadzić kursów za 60 proc. obowiązujących stawek.

W Dolnośląskiem pomyślano już o szkoleniu pracowników w wielu urzędach.  Np. w legnickim ratuszu kurs języka migowego przeszło kilkanaście osób.

Pytanie o organizację takich kursów portal rynekzdrowia.pl zadał w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że kursy języka migowego dla pracowników zostały przewidziane w planach szkoleń na przyszły rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH