Doktor Ilona Rosiek-Konieczna od lat za darmo leczy bezdomnych. Tym samym naraziła NFZ na straty finansowe i grozi jej 8 lat więzienia. Wyrok już za dwa tygodnie.

Krakowski oddział NFZ stracił na działalności doktor Rosiak-Koniecznej 100 tysięcy złotych. Jak to możliwe? Wypisywała bezdomnym recepty, np. na swoją mamę, dzięki którym mogli kupić leki. Teraz już tego nie robi, ale bezdomnych leczy nadal.

- Tyle, ile ona ludzi już uratowała... - My za nią głodować nawet będziemy, jeśli będzie trzeba - powiedział Tomasz Lisiuk, jeden z bezdomnych pacjentów.

Proces rozpoczął się we wrześniu ub. roku. Akt oskarżenia przeciwko emerytowanej lekarce, prowadzącej w Krakowie hostel; dla bezdomnych, czytano przez cztery godziny! W 1999 r. w Krakowie przeprowadzono kontrole prywatnych gabinetów lekarskich. Doktor Ilona miała taki, na zapleczu w jednej z nowohuckich aptek. Wówczas wyszło, że Konieczna rzesze kombatantów przyjmowała. Potem okazało się, że to nie to nie byli weterani, lecz bezdomni.

– To wszystko jednak wychodziło z głębokiego współczucia ludziom pokrzywdzonym przez los. Nie tylko recepty wypisywałam tym biednym. Czy oszukałam, wyłudziłam i tak dalej? Wielu, wielu z tych ludzi, którym wpisałam te recepty bez tych lekarstw popadłoby w kolejne choroby. Wówczas trzeba byłoby za ich leczenie zapłacić znacznie więcej niż warte były leki, które przepisywałam... Nikt mi wówczas nie powiedział; robisz źle, przestań! Mówili odwrotnie... Chciałam dobrze, wyszło źle - zwierzła się przed paroma miesiącami portalowi rynekzdrowia.pl doktor "Janosikowa", bo takim mianem okrzyknęły ją media.

60-letnia dziś lekarka czeka na wyrok i zachowuje spokój...

- Nawet, jeśli pójdę do więzienia, to i tam są ludzie potrzebujący pomocy.

Prawdopodobnie doktor Ilona nie pójdzie za kratki, ale będzie musiała zadośćuczynić stratom wyliczonym przez NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH