Jakub Szulc o odszkodowaniach i systemie informacji medycznej

Jakub Szulc, przedstawiając projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, podkreślił, że obecnie pacjent, który chce dochodzić odszkodowania z tytułu błędu medycznego, musi wchodzić na drogę sądową.

W jego ocenie wiąże się to z długim postępowaniem i wysokimi kosztami.

Wiceminister zdrowia uważa, że dochodzenie odszkodowania przed wojewódzkimi komisjami – co umożliwia nowela ustawy – skróci czas postępowania i obniży koszty ponoszone przez pacjenta. Jak podkreślił, „takie rozwiązanie to całkowite novum na gruncie polskiego prawa”.

– Sprawnie działający system informatyczny to w ostatecznym rozrachunku lepsza diagnoza pacjentów – mówił także prezentując projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Jakub Szulc zaznaczył, że system informacji medycznej (SIM) umożliwi podejmowanie długofalowych decyzji w ochronie zdrowia. W jego opinii, obecnie informacja jest niepełna i zarządzana w niejednolity sposób.

– Jeżeli lekarz będzie wiedział, na co pacjent chorował i jakie leki przyjmował, decyzja dotycząca jego leczenia będzie obarczona mniejszym ryzykiem błędu – podkreślił. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH