Jak unieważnić akt zgonu

Media informowały niedawno o historii 91-letniej kobiety, którą lekarka uznał za zmarłą i wystawiła kartę zgonu. Ciało starszej kobiety zostało przewiezione do zakładu pogrzebowego, jednak po 11 godzinach w chłodni kobieta zaczęła się ruszać.

Co do zasady, zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie. W razie niemożności spełnienia tego punktu, stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin, dokonywanych przez innego lekarza lub - w razie jego braku - przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę. Koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego - informuje serwisprawa.pl

W opisywanym przypadku zgon stwierdziła lekarka z przychodni: stwierdziła, że nie wyczuwa tętna ani na tętnicy szyjnej ani na tętnicach przedramienia. Oddechu i akcji serca także nie było. Stwierdziła ponadto szerokie źrenice, które nie reagowały na światło. Wszystkie objawy jednoznacznie wskazywały na to, że kobieta zmarła.

Serwisprawa.pl ocenia, że w opisywanej sytuacji niewątpliwie doszło do stwierdzenia zdarzenia niezgodnego z prawdą. W sprawie o unieważnienie aktu zgonu sąd orzeka w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że w opisywanej sprawie to właśnie prokurator pomoże starszej kobiecie powrócić do świata żywych i złoży wniosek do sądu o unieważnienie aktu zgonu.

Więcej: http://www.serwisprawa.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH