Większość szpitali zakaźnych lub posiadających oddziały zakaźne dezynfekuje swoje ścieki przed wprowadzeniem ich do kanalizacji miejskiej. W innych szpitalach utylizowanie ścieków to zupełna rzadkość - wynika z kontroli Głównego Inspektora Sanitarnego.

W kraju jest 130 szpitali zakaźnych lub posiadających oddziały zakaźne (bez szpitali klinicznych). Mają one obowiązek dezynfekcji ścieków przed wprowadzeniem ich do kanalizacji. Nie wszystkie jednak wykonują ten obowiązek – ustalił Główny Inspektor Sanitarny. 23 szpitale nie przestrzegają prawa i wypuszczają ścieki prosto do kanalizacji miejskiej.

Spośród 5 istniejących szpitali klinicznych zakaźnych, tylko jeden nie oczyszcza swoich ścieków - Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Natomiast na 65 szpitali klinicznych nie posiadających oddziałów zakaźnych tylko 1 prowadzi dezynfekcję ścieków – Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy. Trochę lepiej, ale niewiele, przedstawia się sytuacja szpitali wojewódzkich bez oddziałów zakaźnych na 107 tylko 16 prowadzi oczyszczanie ścieków.

Dezynfekcja z uchybieniami

Nienajlepiej wypadła też kontrola Regionalnych Centrów Krwiodawstwa. Na 38 tylko w 10 we właściwy sposób dezynfekuje się ścieki.

W 33 szpitalach unieszkodliwiających ścieki inspektorzy i tak dopatrzyli się uchybień. Nieprawidłowości na które zwrócili uwagę, to:

- brak pomiaru poziomu wolnego chloru w ściekach odprowadzanych do kanalizacji
- brak kontroli skuteczności dezynfekcji
- dezyfekcja prowadzona tylko w godzinach pracy dezynfektora
- w dniu kontroli nie prowadzono dezynfekcji w związku z pracami konserwacyjnymi urządzeń dezynfekujących
- brak procedur opisujących sposób dezynfekcji ścieków
- brak procedur na wypadek awarii urządzeń

Inspektorzy kontorlujący szpitale wydadzą teraz zalecenia usunięcia nieprawidłowości.

- Inspektorzy podchodzą indywidualnie do każdej z placówek. Dlatego terminy dostosowania będą zapewne różne w zależności od sytuacji panującej w danym szpitalu. Czekamy na przesłanie danych przez powiatowych inspektorów. Inspekcja w trakcie rekontroli sprawdzi czy zostały wprowadzone w szpitalach zalecenia pokontrolne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektrora Sanitarnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH