Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew mają prawo w zeznaniu rocznym skorzystać ze specjalnej ulgi na krew. Odliczeniu od dochodu podlega ekwiwalent za oddaną krew, jednak nie może on przekroczyć 6 proc. dochodu.

Podatnicy od 2007 roku mogą odliczyć od swojego dochodu wartość przekazanej honorowo krwi. Od 1 stycznia 2007 r. przepisy w ustawie o PIT dają honorowym dawcom krwi prawo odliczenia od dochodu wartości krwi, którą przekazali. Na swoich łamach Gazeta Prawna (z dnia 5. lutego) analizuje przywileje i obowiązki krwiodawców.

Honorowy dawca krwi to osoba, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (stacja krwiodawstwa). Aby z ulgi skorzystać, podatnik musi posiadać zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa, że krew oddał honorowo, czyli bez wynagrodzenia.

Mimo że przepisy określają różne ekwiwalenty, w rocznym zeznaniu PIT uwzględnia się jeden ekwiwalent - za krew. W rozliczeniu PIT dokonuje się odliczenia tylko w wysokości ekwiwalentu za krew. Wszyscy podatnicy, którzy do tej pory w swoich zeznaniach odliczyli ekwiwalent za osocze równy 170 zł, muszą złożyć korekty zeznań i wpłacić zaległość podatkową wraz z należnymi odsetkami.

Ulga na krew jest limitowana, i to w sposób podwójny. Z jednej strony, odliczenia od dochodu dokonuje się w wysokości ekwiwalentu za oddaną krew. Za każdy oddany litr krwi przysługuje 130 zł ekwiwalentu, który można odliczyć od dochodu. Z drugiej strony, ulga na krew jest odliczeniem dokonywanym w ramach przekazywanej darowizny i odliczenie podatkowe z tego tytułu może wynieść nie więcej niż kwota stanowiąca 6 proc. dochodu.

Urząd skarbowy w trakcie kontroli rozliczeń podatnika ma prawo poprosić go o przedstawienie zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa po to, aby sprawdzić, czy podatnik rzeczywiście oddał krew, w jakiej ilości i czy nie pobrał z tego tytułu wynagrodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH