Izba Polmed o wyrobach medycznych: VAT w górę, będzie drożej?

Komisja Europejska wezwała Polskę do zmiany przepisów, które umożliwiają stosowanie obniżonej (8-proc.) stawki podatku VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego i produktów farmaceutycznych. W opinii Izby Gospodarczej Polmed, wyroby medyczne mogą zdrożeć.

Na mocy unijnej dyrektywy w sprawie podatku VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę tego podatku na sprzęt medyczny, sprzęt pomocniczy oraz pozostałe urządzenia, które spełniają dwa warunki, a mianowicie są "przeznaczone zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności" oraz "przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne". Polska wykracza poza ten zakres, przyznając obniżoną stawkę podatku VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego do użytku ogólnego (jednakże KE  nie wskazała o jaki sprzęt konkretnie chodzi).

Czyt.: Unia przywołuje nas do podatkowego porządku


Można spodziewać się, że podwyższenie stawki VAT dotyczyć będzie około 90 proc. rynku wyrobów medycznych. W opinii OIGWM POLMED, zmiany będą miały negatywny wpływ m.in. na budżet i funkcjonowanie szpitali, przychodni, sanatoriów, domów pomocy społecznej. We wszystkich tych instytucjach używa się wyrobów medycznych - od rękawiczek jednorazowego użytku, poprzez przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, aż do zaawansowanego sprzętu medycznego. Należy pamiętać, że podmioty te nie mają możliwości odliczania VAT, co powoduje, że znacząco wzrosną koszty ich funkcjonowania - ocenia Izba.

Zauważa ponadto, że podwyższenie stawki VAT mogą także odczuć pośrednio pacjenci. Przy praktycznie stałej wycenie procedur medycznych wzrosną koszty wykonania zabiegu w związku ze wzrostem finalnej ceny zużytych materiałów. Przy ograniczonym budżecie NFZ oznaczać to będzie przede wszystkim dalszy wzrost zadłużenia szpitali, co w konsekwencji może odbić się na jakości świadczonych usług.

Jeśli proponowane zmiany obejmą również wyroby będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi, to sztywne limity dofinansowania ze strony NFZ, niezmieniane od ponad 10 lat, będą kolejny raz faktycznie obniżone. Doprowadzi to zapewne do wzrostu cen sprzętu, a tym samym kosztów ponoszonych przez pacjenta.

Oddzielny problem stanowi kwestia wieloletnich umów inwestycyjnych między dostawcami sprzętu medycznego, a szpitalami.

W przypadku nieudzielenia przez polski rząd zadowalających wyjaśnień, Komisja Europejska w ciągu dwóch miesięcy może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

Warto przypomnieć, że (również na wezwanie UE) stawki VAT na wyroby medyczne zmieniono już w Czechach. W efekcie na rynku czeskim zapanował chaos, a wiele firm ma problemy z rozliczaniem się - przedsiębiorcy nie wiedzą, do jakich rodzajów wyrobów stosować stawki obniżone, a kiedy pełne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH