W atmosferze oskarżeń rządu o proceduralne manipulacje Izba Gmin przyjęła w środę późnym wieczorem w trzecim czytaniu projekt ustawy, dopuszczającej tworzenie embrionów-hybryd, w których ludzkie i zwierzęce DNA są wymieszane, a embriony "hodowane" są w celach terapeutycznych.

Nad ustawą, przyjętą stosunkiem głosów 355:129 i wprowadzającą najdalej idące zmiany prawne w dziedzinie embriologii od 20 lat, debatować będzie obecnie Izba Lordów. W intencji rządu ustawa zmierza do dostosowania regulacji prawnych do postępu nauk medycznych.

Powodem wprowadzenia ustawy jest niewystarczająca ilość kobiecych jajeczek, którymi dysponują naukowcy, stąd chcą oni wykorzystywać zwierzęce np. krowie, do których wprowadzone będzie ludzkie DNA.

Embriony służące do otrzymywania tzw. komórek macierzystych w 99,9 proc. będą zarodkami ludzkimi. Po 14 dniach będą niszczone i w żadnym razie nie będą przenoszone do organizmu kobiety, a jeśli zostaną, to będzie to ścigane przez prawo międzynarodowe prawo - zakłada ustawa.

W czasie debaty konserwatywny poseł Edward Leigh wystąpił z twierdzeniem, że sformułowania ustawy są nieprecyzyjne, co pozostawia furtkę do nielegalnego tzw. klonowania reprodukcyjnego.

Od jego obaw zdystansowała się Dawn Primarolo, która w czasie debaty prezentowała stanowisko rządu. Według niej ustawa wyraźnie delegalizuje takie praktyki i równoważy dwa wymogi: kontrolę nad badaniami z wykorzystaniem embrionów i umożliwienie dalszych badań naukowych.

"Ustawa umożliwi badania nad nieuleczalnymi obecnie chorobami genetycznymi, wprowadzając dla nich etyczne ramy" - podkreśliła Primarolo.

Konserwatywna posłanka Nadine Dorris przypomniała, że ideałem Stalina w latach 20. ubiegłego stulecia było wyprodukowanie niezwyciężalnego żołnierza będącego skrzyżowaniem człowieka z małpą.

Obok mieszania ludzkiego i zwierzęcego DNA, ustawa dopuszcza tworzenie bliźniaczego organizmu z myślą o ewentualnym pobraniu organów lub tkanek do przeszczepu dla dzieci z wrodzonymi chorobami (ang. saviour siblings) oraz dopuszczenie lesbijek i samotnych kobiet do sztucznego zapładniania pozaustrojowego.

Ustawa wprowadza też nowe rozwiązania w zakresie sztucznego przerywania ciąży: zamiast zgody dwóch lekarzy wystarczy zgoda jednego, aborcja zaś zostanie wprowadzona również w Irlandii Płn., gdzie katolicy stanowią około połowy mieszkańców.

Zwierzchnik szkockich katolików kardynał Keith O'Brien nazwał proponowaną ustawę "monstrualnym atakiem na ludzkie prawa i godność". Duchowy zwierzchnik kościoła anglikańskiego arcybiskup Canterbury Rowan Williams potępił praktyki, które nazwał "hodowlą ludzi w intencji stworzenia magazynu organów z myślą o przeszczepach dla ratowania życia innych".

Grupa działaczy społecznych i obrońców życia ludzkiego podpisała się pod petycją do Elżbiety II, by nie zgodziła się na zatwierdzenie ustawy, wskazując, że jest ona głową kościoła anglikańskiego, a ustawa jest sprzeczna z jego naukami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH