Irlandzcy deputowani zdecydowaną większością głosów poparli we wtorek (2 lipca) w pierwszym głosowaniu projekt ustawy dopuszczającej aborcję w razie zagrożenia życia matki. Ostateczne głosowanie nad ustawą odbędzie się jeszcze w lipcu, być może już w przyszłym tygodniu.

Podczas głosowania za było 138 deputowanych, a przeciw - 24. Szerokie poparcie w pierwszym głosowaniu premier Enda Kenny zdobył m.in. dzięki głosom lewicowej opozycji, a także własnej centroprawicowej Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael). Czterech członków Fine Gael zagłosowało przeciw nowej ustawie mimo obowiązującej podczas głosowania dyscypliny partyjnej; grozi im za to wykluczenie z ugrupowania.

Opublikowany na początku maja projekt ustawy (Protection of Life During Pregnancy Bill) daje ograniczony dostęp do aborcji w sytuacji "realnego i istotnego zagrożenia dla życia matki". Pod pojęciem tym rozumie się także ryzyko targnięcia się ciężarnej kobiety na własne życie. Projekt wymaga, by na aborcję zgodziło się dwóch lekarzy (w nadzwyczajnych sytuacjach jeden), a w razie groźby popełnienia przez kobietę samobójstwa konieczna jest zgoda trzech lekarzy.

Rząd irlandzki od ponad 20 lat jest pod presją dostosowania przepisów prawnych do orzeczenia Sądu Najwyższego z 1992 r., który w głośnej sprawie 14-letniej ofiary gwałtu orzekł, że aborcja jest prawnie dopuszczalna, jeśli matce grozi realne i istotne ryzyko dla życia.

W 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Dublin nie sprecyzował legalności aborcji w sytuacji, w której życie matki jest zagrożone i zalecił uściślenie tej kwestii.

W ostatnich 30 latach Irlandczycy pięciokrotnie odrzucali w referendach propozycję zalegalizowania aborcji. Ostatnio jej zwolenników zmobilizowała śmierć hinduskiej dentystki Savity Halappanavar, która zmarła w październiku ub. roku w Galway, gdy odmówiono jej zabiegu, mimo że ciąża przebiegała z komplikacjami.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH