Instytut Ordo Iuris negatywnie o zmianach w klauzuli sumienia

Projekty posłów Twojego Ruchu oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej dotyczące zmiany regulacji ws. klauzuli sumienia powinny zostać odrzucone - uważa Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Projekt Twojego Ruchu zakłada zupełne wyeliminowanie klauzuli wolności sumienia zarówno w przypadku zawodu lekarza i dentysty, jak i pielęgniarki oraz położnej. Natomiast projekt Sojuszu Lewicy Demokratycznej zawęża ją, wyłączając możliwość powołania jej w odniesieniu do określonych obszarów aktywności lekarzy.

W opinii opublikowanej na stronie Instytutu Ordo Iuris, oba projekty są sprzeczne z konstytucją i powinny zostać odrzucone - informuje Rzeczpospolita.

Projekt autorstwa SLD nakłada na szpital, którego lekarz zawiadamia o odmowie wykonania określonego świadczenia, dodatkowy obowiązek znalezienia innego podwykonawcy, który to dane świadczenie wykona i zawarcia z nim stosownej umowy. Eksperci Ordo Iuris twierdzą natomiast, że nawet minister zdrowia przyznaje, iż nie dysponuje takimi informacjami.

Kolejna propozycja SLD dotyczy wyłączenia z zakresu czynności, od których wykonania lekarz może się powstrzymać takich czynności, jak: wydawanie opinii, orzeczeń i skierowań oraz wystawianie recept. W analizie wskazano, że projekt wyłącza całą określoną kategorię aktywności lekarskich, niezależnie od tego, czy chronią one jakiekolwiek wartości konstytucyjne.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH