
Nie lada problem będzie miała prokuratura w Poznaniu, do której trafiło doniesienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa w związku z ewentualnym uszkodzeniem lub zniszczeniem zarodków z in vitro. W Polsce nie istnieją bowiem regulacje dotyczące przechowywania embrionów.
Nowy dyrektor zarządzający firmy Lexum, w ramach której jedna z klinik przed laty zajmowała się leczeniem niepłodności, odkrył, że dysponuje ona pojemnikiem służącym do przechowywania zarodków - relacjonuje sprawę Dziennik Gazeta Prawna. W pojemniku nie było jednak ciekłego azotu umożliwiającego utrzymanie odpowiedniej temperatury. Jeśli znajdowały się w nim zarodki, to uległyby zniszczeniu.
Jego zdaniem byłoby to przestępstwo polegające na spowodowaniu uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju zdrowia zagrażającego jego życiu (art. 157a par. 1 k.k.).
O tym, czy mrożenie lub niszczenie zarodków będzie dozwolone czy nie, ma rozstrzygnąć ustawa. Ale projekt o zmianie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz niektórych innych ustaw wiąż jest procedowany. W obecnym stanie prawnym nie ma żadnych ograniczeń - zarodki można mrozić i przechowywać, można też niszczyć.
- Polska zaimplementowała wszystkie unijne dyrektywy transplantacyjne, oprócz zapisów dotyczących embrionów i zarodków ludzkich - przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Katarzyna Sabiłło, prezes zarządu Fundacji Lege Pharmaciae.
Wyjaśnia, że w tym roku UE skierowała do Polski ostateczne wezwanie, żeby zlikwidować tę lukę prawną, ale Ministerstwo Zdrowia poszło na skróty i przygotowało jedynie program zdrowotny dotyczący finansowania przez państwo zapłodnienia pozaustrojowego, który ma ruszyć 1 lipca.
- Program jest potrzebny i pożyteczny. Nie jest jednak aktem normatywnym i nie ma umocowania w ustawie, bo taka nie istnieje. Słowem, prokurator badający sprawę z Poznania nie będzie mógł odwołać się do programu zdrowotnego - twierdzi Katarzyna Sabiłło.
Wskazuje, że taka kolejność (wpierw program, potem ustawa) nie ma nic wspólnego z zasadą dobrej legislacji, co w konsekwencji może również obrócić się przeciwko parom, które skorzystają z programu. Przypomnijmy, że program in vitro przewidziano dla 15 tys. par.
- Jako twórcy programu zadbaliśmy o takie wymogi prawne i konkursowe, które stworzą najwyższe standardy - mówił w czwartek (21 marca) w Sejmie wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Zaznaczył ponadto, że określono, iż "jeżeli nie zostaną wykorzystane zarodki z poprzedniego cyklu, to nie będą mogły być tworzone nowe, a kliniki będą musiały zapewnić bezpieczne przechowywania zarodków".
Odnosząc się do wątpliwości posłów, zapewniał, że mrożenie zarodków nie niszczy ich i jest metodą powszechnie stosowaną.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 19:11 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- 18:23 Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki
- 17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- 16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- 15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 15:25 Protestujący w Sejmie zaapelowali do prezesa PiS o spotkanie
- 14:31 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 13:26 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 5 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 6 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 7 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 8 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych