Ministerstwo Zdrowia, które stara się obecnie oszacować koszty związane z upowszechnieniem zabiegu in vitro, bierze pod uwagę opcję całkowitej refundacji zapłodnienia tą metodą. Lewica, która niedawno złożyła projekt ustawy refundacyjnej, szacuje, że koszty refundacji mogą wynieść 250 mln zł rocznie.

Poseł PO Jarosław Gowin, przewodniczący powołanego przez premiera zespołu ds. bioetyki, powiedział kilka dni temu na antenie TVN24, że będzie rekomendował refundację częściową.

Z kolei NFZ preferuje rozwiązanie zmierzające do ograniczenia liczby par, które miałyby dostęp do refundacji. O ich wyborze miałyby decydować precyzyjne kryteria medyczne. Fundusz chciałby także wyznaczenia jedynie kilku ośrodków, w których pacjentki mogłyby poddać się refundowanemu zabiegowi.

Tymczasem zamierzeniem resortu zdrowia jest, aby dostęp do zapłodnienia in vitro miały wszystkie pary, dla których jest ono ostatnią szansą na dziecko. Prawdopodobnie będzie też zapis, że z in vitro będą mogły skorzystać wyłącznie małżeństwa.

Prof. Waldemar Kuczyński z Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej w Białymstoku podkreśla jednak, że plany refundacyjne powinny być poprzedzone stworzeniem systemu, którego na razie nie ma. Konieczne jest np. powołanie instytucji odpowiedzialnych za wdrożenie przepisów prawa, przeprowadzenie akredytacji ośrodków, licencjonowanie procedur, stworzenie krajowego rejestru wykonywanych zabiegów, zapewnienie możliwości szkolenia oraz egzekwowania systemów zapewnienia jakości.

- Refundacja kosztów leczenia metodą zapłodnienia in vitro powinna być końcowym efektem wdrożenia prawa do praktyki klinicznej – ocenia prof. Kuczyński. – Bez dobrego systemu oraz sprawnego monitorowania liczby procedur, skuteczności leczenia, liczby i rodzaju powikłań, nie ma możliwości ani oszacowania kosztów ani możliwości państwa w zakresie ich refundacji.

Prof. Kuczyński szacuje, że w Polsce zabiegi in vitro przeprowadza obecnie 55-60 podmiotów. Z raportów składanych przez kliniki wynika, że wykonuje się w nich 5-7 tys. cykli leczenia rocznie. Zdaniem prof. Kuczyńskiego polskie potrzeby oscylują wokół 10-12,5 tys. cykli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH