IB/Rynek Zdrowia | 14-01-2009 15:47

In vitro: autorytety wspierają obywatelski projekt ustawy

Społeczny Zespół ds. Przygotowania Obywatelskiego Projektu Ustawy w sprawie Zapłodnienia In Vitro poinformował dziś (14 stycznia) o swoich planach. Należy do nich wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym, tak aby: niepłodne pary w Polsce mogły korzystać z osiągnięć współczesnej nauki i medycyny, decyzje dotyczące polityki zdrowotnej były podejmowane w oparciu o kryteria naukowe i medyczne, a nie ideologiczne lub religijne oraz odbyła się prawdziwa debata uwzględniająca opinie społeczeństwa, w tym naukowców i ekspertów, a także tych, których prawo ma dotyczyć...

Na pracę w Zespole zdecydowali się:

• prof. dr hab. Eleonora Zielińska,
• dr Marek Balicki,
• prof. dr hab. Jacek Hołówka,
• prof. dr hab. Jacek Zaremba,
• Barbara Szczerba ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”,
• Wanda Nowicka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Uczestnicy inicjatywy mają nadzieję, że doprowadzi ona do powstania społecznego komitetu poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy w sprawie zapłodnienia in vitro, który będzie zbierał podpisy wspierające projekt.

Prof. dr hab. Eleonora Zielińska, prawnik, podkreśliła, że Zespół popiera tworzenie nadliczbowych zarodków i ich zamrażanie oraz wykorzystywanie nasienia od obcego dawcy. Regulacja prawna, która ma powstać musi być zgodna ze standardami międzynarodowymi oraz respektować prawo jednostki do korzystania z najlepszych dostępnych osiągnięć w dziedzinie medycyny.

– To interes osoby leczonej a nie interes podmiotów świadczących usługi medyczne powinien być priorytetem – zauważyła prof. Zielińska.

Dr Marek Balicki – poseł bezpartyjny, lekarz – zwrócił uwagę, że celem regulacji jest, między innymi, ochrona dobra dziecka oraz zapewnienie wysokiego poziomu usług i dostęp do osiągnięć medycznych. Jego zdaniem projekt wypracowany przez zespół posła Gowina ogranicza dostęp do osiągnięć nauki. Podkreślił również, że bariera wiekowa wprowadzona w projekcie ustawy jest absurdalna, ponieważ każdy człowiek jest inny i w danym wieku może potrzebować zupełnie różnych wskazań medycznych. Dodał, iż ustawodawca jest niekompetentny, aby stwierdzać ile lat  powinna być osoba poddawana zabiegowi in vitro. Zauważył również, że zakaz zamrażania jest narażaniem kobiety na ryzyko, musi się ona bowiem poddać więcej niż jednej terapii hormonalnej nieobojętnej dla organizmu. Marek Balicki uważa też, że procedury in vitro powinny być finansowane ze środków publicznych.

Prof. dr hab. Jacek Zaremba, genetyk, zaznaczył, że jedną z podstawowych zasad bioetycznych jest zasada sprawiedliwości i byłoby niesprawiedliwe, gdyby dzieci mogły posiadać tylko osoby, które na to stać. Stwierdził również, iż absurdem jest zakazywanie przeprowadzenia zabiegu osobom cierpiącym na choroby genetyczne, ponieważ diagnostyka preimplantacyjna umożliwia uniknięcia urodzenia dziecka obciążonego chorobą. W Polsce osoby zapłodnione naturalnie mogą korzystać z badań prenatalnych i być poddawane zabiegowi przerywania ciąży jeśli występują ku temu niezbędne przesłanki. W przypadku in vitro unika się stosowania tego zabiegu, jako że diagnostyka odbywa się o wiele wcześniej.