Importerzy równolegli o nowelizacji ustawy

Resort zdrowia planuje zmiany w nowelizacji ustawy refundacyjnej, które uwzględnią interesy importerów równoległych.

Polska ustawa refundacyjna z 2012 roku nie uwzględniła specyfiki importu równoległego. W wąskich definicjach przygotowanych pod kątem produktów referencyjnych czy generyków mieściło się zaledwie kilka produktów z importu równoległego, co utrudniło pacjentom dostęp do tańszych leków - zauważają importerzy równolegli.

Ich zdaniem, najnowszy projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej umożliwia dostęp do list refundacyjnych o wiele szerszej gamie leków z importu równoległego. Cena sprowadzonego produktu musi być co najmniej o 15 proc. niższa od ceny leku sprzedawanego bezpośrednio przez producenta.

- Od pewnego czasu obserwujemy po stronie rządowej większą niż do tej pory chęć dyskusji ze wszystkimi uczestnikami rynku farmaceutycznego, a nie tylko tymi najbardziej uprzywilejowanymi. Taka zmiana bardzo nas cieszy - ocenia Sławomir Bernaciak, prezes firmy InPharm, członek Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL).

Dodaje: - Mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma, gdyż rozsądne regulacje mogłyby sprawić, że korzyści z importu równoległego byłyby jeszcze większe, zarówno dla pacjentów, jak i dla państwa.

Kolejną proponowaną przez resort zdrowia zmianą w ustawie Prawo farmaceutyczne dotyczącą importerów równoległych jest nałożenie na nich obowiązku informowania Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych o działaniach niepożądanych leków.

Do tej pory importerzy monitorowali działania niepożądane leków bazując na wypracowanych przez siebie wewnętrznych procedurach, a pozyskane od nich informacje usprawnią na pewno funkcjonowanie systemu kontroli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH