Wzrośnie też opłata od wniosku, która dotychczas była stała (4 tys. zł). Będzie trzeba dopłacić do niej po 1 tys. zł za każdą kolejną specjalność lekarską.

Pod koniec sierpnia br. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazywało, że uniknięcie nadpodaży na lokalnym rynku usług zdrowotnych nie wynika wprost ani z przepisów ustawy, ani z projektu jej zmian, co rodzi obawy, że IOWISZ może być wykorzystywany np. w celu instrumentalnego ograniczania publicznych wydatków na ochronę zdrowia czy różnicowania sytuacji inwestujących świadczeniodawców.

IOWISZ - jak będzie używany?
Prezydium negatywnie oceniło też rozszerzenie kręgu podmiotów, które obejmie IOWISZ. Według NRL opiniowanie inwestycji, których kwota przekracza 1 mln zł, wygeneruje dodatkowe obowiązki w przypadku wielu prac budowlanych czy zakupów sprzętu specjalistycznego - nawet przez lekarzy czy lekarzy dentystów.

Rafał Janiszewski, ekspert ds. ochrony zdrowia podkreśla, że działalność lecznicza jest regulowana, a więc w niektórych obszarach ograniczona.

- O ile należy przyznać rację Prezydium NRL, że ustawa o IOWISZ może ograniczać zasoby świadczeniodawców, o tyle uważam, że cel tego ograniczenia jest jasny. Przede wszystkim chodzi o korelację potrzeb zdrowotnych z infrastrukturą świadczeniodawców. Nie bez znaczenia jest również wpływ na kształtowanie przyszłych wydatków systemu na alokację środków przeznaczonych na świadczenia zdrowotne - mówi Rynkowi Zdrowia.

Twierdzi, że przy niedofinansowaniu systemu jego optymalizacja jest konieczna, zaś sam IOWISZ jest tylko narzędziem i mniej ważne jest to, jak jest skonstruowane, a istotniejsze, jak będzie używane.

Przyznaje jednak rację, że ustalony dla IOWISZ-a próg 1 mln zł jest dość niski. - Pozostaje nam tylko ufać, że oceniający inwestycję będzie czynił to racjonalnie - konstatuje.

"Czerwone lampki" okiem prawników
O "czerwone lampki" dla zarządzających podmiotami leczniczymi w kontekście zmian w IOWISZ-u zapytaliśmy Sławomira Molędę, prawnika i eksperta prawa medycznego oraz Natalię Dydę, specjalizującą się w prawie gospodarczym i medycznym.

- IOWISZ ma szeroko objąć usługi zdrowotne, od leczenia szpitalnego po rehabilitację i opiekę długoterminową. Próg wartości inwestycji, dla których będzie należało uzyskać opinię, zmaleje do 1 mln zł. Zatem nawet małe placówki będą musiały opłacić wniosek i ubiegać się o pozytywną opinię, jeżeli planują np. wymienić lub zakupić nową aparaturę czy sprzęt - potwierdzają wcześniejsze zastrzeżenia.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH