Rząd nie rezygnuje z przekształceń publicznych placówek medycznych w spółki prawa handlowego. Te, które się na to zdecydują, mogą liczyć na częściowe umorzenie długów - potwierdza w wywiadzie dla Gazety Prawnej wiceminister zdrowia, Jakub Szulc. Na takie działanie w pierwszej kolejności zdecydują się zapewne szpitale powiatowe.

Wiceminister zdrowia pytany, czy nie lepiej zgodzić się na propozycję opozycji oraz związków zawodowych i zrezygnować z obligatoryjnych przekształceń SP ZOZ na rzecz nieobowiązkowych odpowiada, że utrzymanie szpitali w formie SP ZOZ nie gwarantuje, że będą one prowadzić racjonalną gospodarkę finansową i nie będą się ponownie zadłużać. W jego ocenie w ciągu dziesięciu lat były one oddłużane na koszt państwa i ponownie by się zadłużały na kwotę 10 mld zł.

Jak argumentuje Jakub Szulc szacuje się, że zmianą formy prawnej zainteresowanych jest ponad 70 szpitali. W ocenie wiceministra barierą w przekształceniach nie będzie wielkość zadłużenia SP ZOZ, a poziom zadłużenia konkretnej jednostki samorządu terytorialnego, który jest organem założycielskim SP ZOZ.

- Zawetowanie ustaw spowodowało, że musimy posługiwać się przepisami obowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 roku. Zgodnie z nimi w momencie likwidacji SP ZOZ wszystkie jego zobowiązania przejmuje organ założycielski, czyli samorząd. Załóżmy, że szpital jest zadłużony np. na 10 proc. wartości rocznego kontraktu z NFZ, który wynosi 100 mln zł. Natomiast samorząd, właściciel szpitala, ma dług w wysokości 55 proc. swojego rocznego budżetu. Każdy dodatkowy milion przejętych zobowiązań będzie skutkował wprowadzeniem tam zarządu komisarycznego. W takiej sytuacji samorząd nie może zgodzić się na przekształcenia SP ZOZ, bo nie udźwignie ciężaru spłaty jego długów – wyjaśnia Jakub Szulc.

Przypomnijmy, że w niedawnej rozmowie z miesięcznikiem Rynek Zdrowia Jakub Szulc wyjaśniał, czym będzie różniło się wcześniejsze oddłużanie szpitali, od obecnie planowanego.

- Różnica między wcześniejszymi oddłużeniami a obecnie planowanym sprowadza się m.in. do tego, że organ założycielski, decydując o przekształceniu formy prawnej szpitala, musi poddać swój plan procesowi weryfikacji. Najpierw więc samorząd ma przygotować solidny program naprawczy dla „swojej" placówki.

Warto zaznaczyć, że wiceminister Szulc zapewnił, że resort planuje opracować program mający wspierać zamierzenia inwestycyjne świadczeniodawców, m.in. w kontekście konieczności dostosowania placówek do wymogów technicznych i sanitarnych do 2012 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH