Hiszpania: Trybunał Konstytucyjny nie zawiesi ustawy aborcyjnej

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny odrzucił w 14 lipca wniosek opozycji o zawieszenie nowej ustawy aborcyjnej do czasu ustalenia jej zgodności z konstytucją. Dopuszcza ona aborcję do 14. tygodnia ciąży i zezwala na zabieg 16-latkom bez zgody rodziców.

Konserwatywna Partia Ludowa (PP) zaskarżyła do Trybunału osiem artykułów ustawy, twierdząc, że są one niezgodne z prawem do życia zagwarantowanym w konstytucji.

Nowa ustawa, która weszła w życie 5 lipca, zezwala każdej kobiecie na zabieg aborcyjny przez upływem 14. tygodnia ciąży. W przypadku uszkodzenia lub wady organicznej płodu, względnie gdy ciąża zagraża zdrowiu kobiety, nowa ustawa zezwala na jej usunięcie do 22. tygodnia.

Ustawa zezwala po ukończeniu 16 lat na przerywanie ciąży bez zgody rodziców, chociaż zawiera wymóg ich poinformowania. Nie obowiązuje on w przypadku, gdy poinformowanie rodziny stwarza oczywiste ryzyko przemocy w rodzinie, nacisków lub maltretowania. W takim wypadku to lekarz wraz z psychologiem lub pracownikiem socjalnym decydują o przeprowadzeniu zabiegu.

Dwa regiony sprzeciwiały się wprowadzaniu nowego prawa: leżąca na północy kraju Nawarra oraz usytuowana na południowym wschodzie Murcja.

Z kolei rząd położonej na wschodzie Walencji uzgodnił, że przed wyrażeniem zgody na zabieg kobieta będzie informowana o etycznym znaczeniu tej decyzji oraz będą jej pokazywane „materiały wizualne” związane z aborcją.

W 1985 roku, w dziesięć lat po śmierci faszystowskiego dyktatora Hiszpanii, generalissimusa Francisco Franco rząd socjalistów zniósł absolutny zakaz aborcji obowiązujący za czasów dyktatury.

Przed 25 laty weszła w życie ustawa zezwalająca na usunięcie ciąży, jeśli była ona wynikiem gwałtu bądź zagrażała życiu kobiety.

Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku przeprowadzono w Hiszpanii 115 000 zabiegów aborcyjnych.

Nowelizując ustawę w sprawie aborcji, Hiszpania dostosowała swe ustawodawstwo w tym względzie do obowiązującego w większości krajów Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH