W Internecie coraz częściej zamieszczane są informacje o sprzedaży organów ludzkich.

Nasze prawo zakazuje handlu cudzymi narządami, ale nie wypowiada się jednoznacznie na temat handlu organami własnymi.

Na Allegro pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży własnych organów. Policja podjęła działania, mające wyjaśnić kim były osoby wystawiające swoje nerki na aukcji Allegro.

Jak twierdzi Krzysztof A. Pijarowski, założyciel „Stowarzyszenia Życie po przeszczepie” liczba ogłoszeń o chęci zbycia za pieniądze ludzkich organów jest coraz większa, a oferty sprzedaży narządów na Allegro są jednymi z setek, które ukazują się w różnych mediach.

Przypadki umieszczania w Internecie ogłoszeń o płatnym zbyciu lub nabyciu ludzkich organów pojawiają się już od kilku lat. W grudniu 2005 r. do Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wielkopolskim złożono doniesienie na osoby prowadzące stronę internetową www.przeszczep.one.pl. Na witrynie kierowanej przez „Fundację przeszczep.one.pl” oferowano pośrednictwo w kontakcie między sprzedającymi a kupującymi organy.

Dopiero w 2008 r. ujęto administratora strony i wytoczono mu proces, który w styczniu 2009 r. zakończył się karą grzywny. Odrębne postępowanie natomiast toczy się w prokuraturze Rejonowej w Gorzowie Wielkopolskim wobec osób, na których zlecenie działał administrator.

Rozpowszechnianie ogłoszeń o odpłatnym zbyciu, nabyciu i pośredniczeniu w handlu organami ludzkimi jest zakazane przez nasze prawo. Tak stanowi art. 43 ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Przepis nie jest jednak jednoznaczny. Nie objęto nim bowiem w sposób wyraźny osób chcących sprzedać własne organy. 

Co prawda art. 43 uznaje za czyn zabroniony rozpowszechnianie ogłoszeń o sprzedaży, kupnie i pośrednictwie w handlu narządami, ale nie wyjaśnia czy obejmuje on tych, którzy chcą sprzedać swoje organy i czy w związku z tym należałoby ich karać.

Niektórzy prawnicy uważają, że choć nie było założenia, żeby zakazać potencjalnym dawcom oferowania swoich organów za pieniądze, to art. 43 literalnie czytany nie wyłącza również i osób handlujących swoimi organami od odpowiedzialności.

Zgodnie z prawem narządy bowiem mogą być pobierane od żywego dawcy na rzecz krewnego w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka, a ich pobranie na rzecz innych osób wymaga zgody sądu rejonowego. Wówczas opinię musi wydać Komisja Etyczna Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Cały proces związany z pobieraniem i przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów monitorują i koordynują specjalne instytucje, które prowadzą również rejestry przeszczepień, spisy żywych dawców i listy osób oczekujących. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH