Hamankiewicz i NIL przeciw likwidacji stażu lekarskiego

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz negatywnie ocenia przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

– Nie tylko NRL, ale całe środowisko lekarskie jest przeciwne likwidacji stażu i Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Będzie to wielka strata dla jakości kształcenia. Likwidacja stażu jest jednoznaczna ze skróceniem czasu edukacji, a przecież oczywistym jest, że w przypadku lekarzy powinna być ona dłuższa niż felczerów. Medycyna rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego konieczna jest pogłębiona i staranna nauka zwodu. Tak, by lekarze i dentyści byli przygotowani od nieustannego doskonalenia umiejętności – mówi Maciej Hamankiewicz.

Według szefa samorządu lekarskiegi likwidacja stażu obniży jakość kształcenia.

– W ustawie zaproponowano, by staż odbywał się już na szóstym roku studiów, ale nawet z przyczyn formalnych nie jest to możliwe, gdyż nie ma takiego aktu prawnego, który zezwalałby studentom medycyny na zajmowanie się pacjentem, do tego trzeba skończyć studia i zdać egzamin dyplomowy - przypomina prezes Hamankiewicz. – Jeżeli 5 proc. osób nie zdaje lekarskiego egzaminu, to zadaję pani minister pytanie - czy po jego likwidacji ci ludzie będą automatycznie dopuszczeni do wykonywania zawodu?


Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie ocenił z wprowadzenie modułowego systemu specjalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH