
- Etyka lekarska należy do najważniejszych kwestii poruszanych na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, bo jeśli normy moralne nie będą przestrzegane i promowane przez lekarzy oraz lekarzy dentystów, to rozmowa o innych sprawach traci sens - powiedział Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
W wystąpieniu na sesji ”Etyka i jej znaczenie w pracy personelu medycznego” zorganizowanej w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenge Congress, Katowice, 9-11 marca), dr Maciej Hamankiewicz stwierdził m.in., że Kodeks Etyki Lekarskiej stał się wzorcem dla kodeksów obowiązujących w innych zawodach. Dodał, że dla środowiska lekarskiego jest to powód do dumy.
O relacjach lekarzy z przemysłem farmaceutycznym w kontekście etyki lekarskiej mówiła Zyta Kaźmierczak-Zagórska, wiceprezes NRL. Przypomniała, że rozdział o związkach lekarzy z przemysłem do Kodeksu Etyki Lekarskiej dodany został w 2003 roku.
Podkreśliła, że lekarz przystępując do współpracy z firmą farmaceutyczną, powinien sobie postawić kilka pytań: jaki jest cel współpracy; jaki będzie charakter zależności, która powstanie w wyniku współpracy; jaki będzie stosunek do tej współpracy ze strony pacjentów, środowiska lekarskiego i opinii publicznej.
Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, poruszył kwestię łamania zasad etycznych i odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Poinformował, że latach 2009-16 do rzeczników odpowiedzialności zawodowej wpłynęło 24 tys. informacji o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego. Zwrócił uwagę, że wbrew krążącym opiniom, skargi związane uzyskiwaniem korzyści materialnych przez lekarzy nie dominują w katalogu przewinień - należą do rzadkości.
Gabriela Morawska-Stanecka z Kancelarii Adwokatów GMS w Katowicach omówiła rolę prawnika w szpitalu, a także w rozwiązywaniu dylematów wynikających z deontologii lekarskiej. Powiedziała, że prawnik w szpitalu postrzegany jest przez lekarzy jako część administracji szpitala.
- Lekarze nie mają przekonania, że prawnik pomoże im w problemach natury deontologicznej - stwierdziła. Jednakże to podejście jest zupełnie inne, gdy lekarz przychodzi do kancelarii z konkretną sprawą. - Wtedy nabiera przekonania, że obowiązuje mnie tajemnica adwokacka - zauważyła mecenas Morawska-Stanecka.
Wykład prof. Jędrzeja Skrzypczaka, kierownika Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poświęcony był konstytucyjnej zasadzie wolności wypowiedzi i prawa do krytyki w kontekście art. 52 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Stanowi on, że lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób.
Z kolei prof. Jacek Sobczak, kierownik Katedry Prawa Ochrony Własności Intelektualnej SWPS - Uniwersytet Humanistycznospołeczny, poświęcił swoje wystąpienie najnowszym zmianom w prawie, których efektem jest ograniczenie tajemnicy lekarskiej. Wykład zatytułował: Tajemnica lekarska - czy może ”jawnica”.
Relację z sesji, z obszernymi wypowiedziami wszystkich uczestników, zamieścimy w majowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 19:01 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 3 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 4 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 5 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 6 Gorzów Wlkp.: chirurdzy o zarobkach rzędu 50 tys. zł - to kłamstwo
- 7 Rzecznik Praw Pacjenta ostro: kobiety w ciąży i rodzące to grupa, w której prawa człowieka są łamane
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych